Vzorka pôdy

Ornica je jemná, tmavá a plná rozkladajúceho sa organického materiálu, čo je ideálne pre trávu. Ak je vaša tráva vyschnutá nočná mora, tak s oživovaním treba začať prostredníctvom ornice, ktorej vrstva by ideálne mala byť hrubá cca 10 cm.

Prevzdušnenie trávnika

Napriek tomu, že trávniky sú technicky druh monokultúry, tráva je komplexný ekosystém, plná koreňov rastlín, mikróbov a hmyzu. Udržiavanie správnej funkcie tohto systému sa týka zachovania pôdu jemnú tak, že sa do a z nej môžu dostať vzduch a voda. Po čase sa pôda pod trávnikom stlačí, zlisuje a zneprístuppní prísun živín pre trávnik. Je len na vás, aby ste sprístupnili prísun živín ekosystému trávnika. Najlepší spôsob ako to urobiť je použiť vertikulátor.

Osivo a voda

Ak má váš trávnik vyschnuté časti alebo jednoducho neviete trávnik oživiť, tak nastáva pravdepodobne čas na jeho opätovné zasiatie . Vyberte si druh trávy, ktorý sa najlepšie hodí k vášmu typu pôdy, klímy a rastlín čo najskôr, najlepšie hneď ako sa pôda po zime roztopí.

K tomu je potrebné rozkopať existujúcu pôdu a rozmiestniť cca 3 cm vrstvu kompostu nad oblasťou, ktorá má byť nasadená. Následne oblať pokryte rovnomernou vrstvou práškového vápna na vrchole. Semeno trávy rozosejte ručne, pokrývajúc oblasť s rovnomernou vrstvou. Jemne zapracujte osivo do pôdy s hrabľami na lístie.

Zalievanie by sa malo uskutočniť v dopoludňajších hodinách, avšak dávajte pozor na vytvorenie kaluží. Vyhýbaním sa kalužiam na povrchu korene trávy vrastú hlbšie do pôdy, čo im umožní ľahšie nájsť vodu. Keď sú semená čerstvo zasadené, odporúča sa polievať v dopoludňajších hodinách a opäť popoludní. V letných horúčavách sa neodporúča polievať v strede dňa počas najväčšieho slnka. Množstvo vody sa vyparí a môže to spôsobiť škodu na trávniku ale aj rastlinách.

Údržba

Pošas letných mesiacov je dôležité dať si pozor na dĺžku trávy. Uistite sa, že ste trávu skosili na nie menej ako 5cm. Kratšia tráva má totiž tendenciu vyschnúť. Ak je to možné, nechajte tenkú vrstvu pokosených zvyškov roztrúsenú po vašom trávniku. Vzniknutý kompost je pre trávnik prospešný a občas dokáže nahradiť aj umelé hnojivá.

Alternatívy

Péče o trávník stal kvazi-náboženská instituce pro některé Američany, což vede k některým čtvrtích mají stanovy, že pokyny pro údržbu trávník vyhláška přísný. Ale pokud nechcete žít v jednom z těchto čtvrtí a nikdy jsi rád péči o trávník, možná byste raději jít lawnless. Proč ne následovat naše tipy nahradit část vaší trávníku se zelinářskou zahradu?

Zdroj: http://www.popularmechanics.com