Pôvodne som myslel, že na oddelenie záhonov požijeme betónové obrubníky, ale po pár konzultáciách so záhradnými odborníkmi (dlhoročnými realizátormi) som zistil, že betón je lacná varianta vzhľadom na jednotkovú cenu, ale opak je pravdou. Druhou jeho nevýhodou je jeho schopnosť absorbovať všetkú vlahu z pôdy čo spôsobuje extrémne vysúšanie zelene v jeho okolí, nehovoriac o náročnosti na prepravu, rezanie, tvarovanie oblúkov a manipuláciu. Preto som bol donútený hľadať možnosti oddelenia záhonov ďalej.

Počas „googlenia“ som sa stretol s rôznymi ďalšími tovarmi ako sú Gardena plastové vlnky takzvané oddeľovače, ktoré sa v priebehu jedného roka tak zničia, že celkový dojem z dobre vykonanej práce je fuč. Ešte sa mi dostali do rúk oddeľovače tvaru obdĺžnika z pevného plastu rozmerov asi 15cm x 12cm, ktoré majú integrovaný zámok na napájanie ďalších modulov. Našťastie som natrafil v predajni na predavača, ktorý mi neodporúčal daný typ obruby použiť ak chcem dosiahnuť krásne a funkčné oddelenie. Vysvetlil mi čo sa so zámkom oddeľovačov časom(po mesiacoch) deje, teda že za jednotlivé moduly pokrivia do strán a tak som pochopil, že ani toto nie je to čo hľadám. Zároveň mi ale poradil, aby som vyskúšal plastový neviditeľný záhonový obrubník Eko-Brim, s ktorým majú dlhoročné skúsenosti a žiadne reklamácie od nespokojných zákazníkov. Tak som dal na jeho radu a zakúpil som si zopár kusov na odskúšanie vo svojej záhrade.

Po prvotnom potrápení sa s tým ako spojiť tieto obrubníky (obrubníky sa spájajú pomocou pera a drážky, ktoré sú vyrobené natoľko tesne, že je ich spočiatku náročné spojiť čo ale zaručuje najspoľahlivejšie spojenie), mi to začalo ísť od ruky. Mohol som spojiť aj 10m obrubníka a držal ako by bol jeden kus. Následne som si vykopal motykou drážku cca 5cm hlbokú kadiaľ bude viest obrubník a postupne som ho začal kotviť plastovými klincami do zeme. Aby som nezabudol, ak chcete obrubník tvarovať, je potrebné ho z vnútornej strany nastrihať záhradnými nožnicami. Po ukotvení celého obrubníka som ho len mierne prisypal po jeho okraj a výsledok bol fantastický. Ak môžem nejaký záhonový obrubník odporučiť tak jedine Eko-Brim neviditeľný plastový obrubník. Však posúďte sami na fotografiách z mojej záhrady.