Mnoho ľudí si myslí, že stačí otvoriť okno a vetrá sa správne. Nie je to však celkom tak. Výsledkom nedostatočného a nevhodného spôsobu vetrania sú plesne na stenách, nezdravé ovzdušie a nespokojný organizmus človeka. Viete, ako správne vetrať?
 

Na vine sú plastové okná

Náklady na bývanie a vykurovanie príchodom nového tisícročia začali viac a viac stúpať, čo ľudí prinútilo myslieť ekonomicky a hľadať cesty k úspornejším riešeniam. Jednou z nich je zateplenie vonkajšieho plášťa budovy a druhou je výmena starých drevených rámov a okien za nové, krajšie, tichšie a modernejšie – plastové. Avšak, aj keď sa to nemusí na prvý pohľad zdať, práve plastové okná sú na vine tomu, že v byte nie je celkom vyvetrané. Majú totiž vlastnosť, ktorá je výhodou aj nevýhodou zároveň – tesnenie. Staré drevené rámy totiž prepúšťali „trochu vzduchu", čím sa v izbách vymieňal vzduch často a pravidelne. Plastové okná by však vzduch prepúšťať nemali, čím v byte zostáva vlhkosť a teplo.


Kde sa vzala vlhkosť?

Jedna priemerná domácnosť pozostávajúca zo štyroch ľudí vyprodukuje za mesiac 180 litrov vody, ktoré sa dostávajú do vzduchu. Zrážaním vody vzniká vlhkosť, ktorá je produkovaná napríklad dýchaním, varením, kúpaním, praním, umývaním riadu a podobne. Pokiaľ sa táto vlhkosť dostatočne neodstráni, začne sa usadzovať na nábytku, stenách, prenikať do kobercov a začína vznikať pleseň. Vlhký vzduch dýchajú osoby žijúce v domácnosti, čo spôsobuje zdravotné problémy a alergické reakcie. Ak je vzduch aj teplý, dokáže do seba prijať viac vlhkosti a kyslíka. Preto môžete mať pocit, že v byte je dusno a nepríjemne. Všetky tieto problémy sú však odstrániteľné správnym vetraním.
 

Vetrať treba od začiatku dňa

Najvhodnejšie je začať s vetraním hneď po prebudení. Okná treba otvoriť dokorán na pätnásť minút za teplého počasia a na päť minút za mrazivého. Toto vetranie by sa malo stať cyklom, ktorý sa zopakuje aspoň dvakrát denne. Ďalšie vetranie by malo byť bezprostredne po použití kúpeľne. Para zo sprchovania alebo kúpeľa sa nahromadí a vlhkosť v byte stúpa, tak ako aj pri varení či polievaní kvetov. V kuchyni by preto nikdy nemal chýbať kvalitný digestor, ktorý paru odsáva a na hrncoch by sa mali nachádzať pokrievky, ktoré úniku pary zabraňujú.
 

Nárazové vetranie

V žiadnom prípade sa neodporúča vetrať iba odklopením okien. Toto vetranie môže trvať aj niekoľko hodín, poprípade sa izba vyvetrať celá ani nestihne. Preto treba vetrať otvorením celého okna a pustiť dnu vzduch nárazovo. Nastáva výmena, studený vonkajší vzduch sa začína tlačiť dnu na podlahu a teplý vlhký vzduch je vytláčaný von. Platí, že čím je vonku chladnejšie, tým rýchlejšie výmena prebehne. Rýchlosti vyvetrania pomôže aj veľkosť okna. Čerstvý vzduch prináša zo sebou kyslík, čo odstraňuje z bytu pocit dusna a zo stien odoberie vlhkosť a pomáha im vo vysúšaní, pretože studený vzduch je suchší, a preto doberá vlhkosť zo svojho okolia - zo stien miestnosti, nábytku a podobne. Takto sa vzduch postupne stane vlhkým a teplým, preto je nutné vyvetrať znovu. A to je dôvod, prečo by sa malo vetranie stať pravidelným.


Aj kúrenie je dôležité

Pre udržanie správnej teploty v byte je dôležité správne kúriť. Všetky izby, ktoré sú obývacie, čiže sa v nich osoby istý čas dňa zdržujú, by mali mať 20 až 22 stupňov. V miestnostiach, kde sa spí o štyri stupne menej, a v kúpeľni o dva stupne viac. Vhodné je zainvestovať do programovateľného termostatu, ktorý dokáže znižovať a zvyšovať teplotu v celej domácnosti počas dňa, čo prináša finančnú úsporu a menej úniku tepla. Keď termostat nemáte, vhodné by bolo aspoň udržiavať starostlivosť o radiátory a nenechávať ich zakryté záclonami.

Viac info na www.hab.sk v sekcií Zdravé bývanie.