Na začiatok musíme podotknúť, že 3D je ešte v plienkach, takže hovoriť o skutočnom 3D obraze je trošku nadnesené. Oveľa lepšie to vystihuje pojem stereoskopický obraz. V plnohodnotnom 3D vnímate priestor a hĺbku premietaného obrazu, potiaľto je to ešte v poriadku. Lenže v skutočnom 3D sa pri sledovaní môžete pohybovať zo strany na stranu, aby ste videli obraz z iného uhla pohľadu. To žiaľ, súčasné 3D technológie ešte nedokážu. Negatívom je aj omnoho väčšie namáhanie očí, ako pri bežnom sledovaní a navyše niektorí ľudia majú očný defekt, vďaka čomu 3D vôbec nevidia.

Skúsenosť:

Ak vás 3D technológia láka, tak choďte najskôr do najbližšieho predvádzacieho centra a presvedčte sa či priestorový efekt budete vôbec vidieť. A zotrvajte tam dlhší čas, aby ste si overili, že vás po pár minútach nerozbolí hlava. Pri tom si nechajte predviesť aj nejaký film, nie len ukážkové demoverzie.

 

LCD, LED či plazmové televízory na 3D?

Marginálna otázka, od ktorej závisí či vôbec o 3D TV začnete uvažovať. Môžete byť totiž zarytými zástancami LED televízorov a zistenie, že 3D je iba záležitosť pre plazmy by vás mohla odradiť. Odpoveď však bude vyhovovať každému – všetky v nadpise vymenované technológie zobrazovania sú vhodné na aspoň na jeden druh 3D. Princíp fungovania obrazovky pri televízoroch je rovnaký, akurát sú obohatené o 3D funkciu. Ak sa chcete dozvedieť niečo viac o jednotlivých typoch televízorov, o ich výhodách a nedostatkoch, tak si prečítajte nášho sprievodcu: Bude pre vás vhodnejšia LCD, LED alebo plazmová technológia?

 

Aktívna či pasívna technológia 3D?

Ako už býva otravným zvykom pri každom novo formujúcom sa trende, tak aj pri 3D si svoju cestu razia dve konkurenčné metódy zobrazovania. Preto sa môžete stretnúť s aktívnym a pasívnym 3D.

Spočiatku to vyzeralo tak, že aktívna metóda bude jediná, s ktorou sa stretneme pri televízoroch. Lenže firma LG prišla s pasívnym spôsobom zobrazovania. Samsung plánuje ostať iba pri aktívnom systéme, Philips oznámil, že bude využívať oba spôsoby vo svojich TV a Sony stále skúma potenciál pasívneho 3D, ale zatiaľ sa nerozhodlo. Pre koncového zákazníka by to nakoniec mohlo byť iba dobre, čím sa bude konkurencia rozrastať, tým rýchlejšie budú klesať ceny 3D televízorov.

Aktívne 3D televízory

Fungovanie aktívneho systému zobrazovania 3D bolo skôr ako pasívna metóda. Založená je na tom, že na obrazovke sa strieda obraz v maximálnom možnom rozlíšení (až do Full HD) pre pravé aj pre ľavé oko. Z toho vyplýva, že tento spôsob sa vyznačuje veľmi kvalitným a ostrým obrazom.

Pri aktívnom 3D je frekvencia snímok rozdelená na polovicu pre každé oko (pri 120 Hz televízore sa pravému oku bude premietať obraz s 60 snímkami za sekundu a rovnako tak aj ľavému).

Problémom je, že takýto systém 3D nemusí vyhovovať všetkým, prevažne ľudia s citlivosťou na blikanie obrazu sa môžu cítiť veľmi nepohodlne.

Tip:

Pri aktívnom 3D vyberajte TV s čo najväčšou frekvenciou a malou dobou odozvy. Týmto dokážete najlepšie eliminovať blikanie obrazu.

Skúsenosť:

Pri aktívnom 3D býva okrem možného preblikávania obrazu problém aj s nedostatočne rozdelenými snímkami pre jednotlivé oči. Výsledkom sú je zdvojenia a „duchovia“. Toto je problém LCD a LED televízorov, pri plazmových TV je tento jav takmer vylúčený. Ale s nástupom novších 3D televízorov dochádza k výraznému potláčaniu tohto problému.

S aktívnou 3D technológiou sa môžete stretnúť na všetkých typoch televízorov – LCD aj plazmách. Na jeho pozeranie však potrebujete aktívne 3D okuliare.

 

Pasívne 3D televízory

Pasívne zobrazovanie sa odlišuje hlavne v tom, že do jednej snímky sú vložené dva obrazy, ktoré sa vždy zobrazujú pre pravé aj ľavé oko súčasne. Tým pádom klesá vertikálne rozlíšenie, pretože každý druhý riadok zobrazuje niečo iné (z 1080 riadkov sa ku každému oku dostane iba 540).

Tip:

Pasívne 3D je takmer ten istý spôsob, s akým sa môžete stretnúť v kinosálach. Tam však majú na premietanie dva projektory. Váš televízor musí tento hendikep kompenzovať zvládaním dvoch snímok v jednom okamžiku.

Zatiaľ čo drobným problémom pri aktívnom systéme je rozdelenie frekvencie na polovicu, tak pri pasívnej metóde tento nedostatok odpadá. Obnovovacia frekvencia je totožná, ako pri dvojrozmernom obraze, a preto pri vzájomnom porovnávaní pôsobí pasívne 3D plynulejšie.

Skúsenosť:

Nesporným nedostatkom je, že pasívne 3D pracuje s nižším rozlíšením. Toto najviac pocítite pri sledovaní 3D filmov v plnom rozlíšení na Blu-ray diskoch. Pri športových prenosoch alebo televíznom vysielaní tento nedostatok nebudete moc pociťovať. Ale budete musíte oželieť plazmovú technológiu, pretože pasívne 3D je zatiaľ dostupné len na LCD.

 

Zhrnutie:

Aktívne 3D zobrazuje snímky postupne pre ľavé a pravé oko.

Pasívne 3D zobrazuje dva snímky v jednom zábere pre ľavé a pravé oko.

Obraz pri aktívnom 3D sa stále v maximálnom rozlíšené pre obe oči

Obraz pri pasívnom 3D je v polovičnom rozlíšení pre obe oči.

Pri aktívnom 3D dochádza k rozdelenie celkovej frekvencie na polovicu pre každé oko.

Pri pasívnom 3D využívate celú obnovovaciu frekvenciu pre každé oko.

Aktívne 3D môže spôsobovať blikanie obrazu, pretože dochádza k striedaniu snímok. U pasívneho princípu tento neduh nehrozí. Zato má menšie pozorovacie uhly.

Aktívnu technológiu si viac vychutnáte pri striedmejšom osvetlení, najlepšie večer. Pri priamom porovnaní s pasívnym spôsobom je obraz viditeľne menej plynulý.

Pasívna technológia je vhodná počas celého dňa, ale pri priamom porovnaní s aktívnou technológiou pôsobí obraz menej ostrým a kvalitným dojmom.

Aktívne 3D je dostupné pre LCD, LED aj plazmové televízory.

Pasívne 3D je dostupné iba pre LCD a LED televízory.

Na sledovanie oboch typov 3D potrebuje okuliare.

 

Okuliare k 3D televízorom

Aj napriek tomu, že už existujú 3D TV zariadenia ku ktorým nepotrebujete 3D okuliare, tak vás musíme sklamať. Ich uhlopriečky sú na dnešnú dobu príliš malé a za ich cenu by ste si radšej kúpili malé auto. Na sledovanie aktívneho aj pasívneho 3D potrebujete okuliare, tie sa však líšia.

Aktívne okuliare pre 3D – sú nutnosť, pretože zabezpečujú prepínanie obrazov pre ľavé a pravé oko. Na ich fungovanie potrebujete batériu a navyše nemôžete použiť hocijaké. Okuliare musia byť od výrobcu vášho televízora a určené pre konkrétny model, aby sa dokázali naladiť na správnu frekvenciu.

 Ich váha aj komfortnosť u prvých typov nebola vôbec užívateľsky prívetivá. S novšími modelmi dochádza k vývoju ich váhy aj ergonómie k lepšiemu.

Nepríjemným zistením však budete informácia o ich cene. Tá sa pohybuje v desiatkach eur, a ak máte početnejšiu rodinu, s ktorou si chcete vychutnávať priestorový obraz, tak si pripravte nezanedbateľnú finančnú čiastku na ich nákup.

Tip:

Ak nosíte dioptrické okuliare nemusíte sa báť. Oba druhy 3D okuliarov môžete nasadiť na vaše dioptrie. Budete síce musieť poľaviť z vášho pohodlia, ale funkčnosť bude rovnaká.

 

Pasívne okuliare pre 3D – ich výroba je veľmi nenáročná, čo sa odzrkadľuje aj na ich predajnej cene. Okrem toho nepotrebujete ani žiadny zdroj napájania. Ich veľkosť aj váha je veľmi príjemná, takže by s nimi nemali mať problém ani deti.

Skúsenosť:

Ak si chcete vychutnávať futbalové či hokejové majstrovstva sveta s priateľmi, tak pre vás bude lepšou alternatívou kúpa televízora s pasívnym 3D. Športový prenos bude vyzerať mimoriadne a ani kúpa väčšieho počtu okuliarov nebude problém.

 

Prevod z 2D do 3D formátu

S nástupom 3D technológie sa museli výrobcovia vysporiadať s nedostatkom 3D obsahu. Našli pomerne jednoduché a dostupné riešenie. Do svojich televízorov integrovali funkcie na prevod dvojrozmerného vysielanie do tretieho rozmeru.

Prvé výsledky tohto obrazového prepočítania nedopadli príliš slávne. No to nikoho neodradilo a všetci producenti TV neustále zdokonaľujú svoju techniku. Preto ak hľadáte najprijateľnejšiu konverzie 2D/3D, tak si kúpte televízor z čo možno najnovším dátumom výroby. Nové modely disponujú výkonnejšími technológiami aj výkonnejšími procesormi, takže výsledný efekt bude znateľne lepší.