1.      Veľkosť TV

Prvým a najzákladnejším kritériom pri výbere nového televízora, nielen do domácnosti, ale trebárs aj na chatu, je jeho veľkosť. Tá sa odvíja od uhlopriečky, ktorej rozmery bývajú často udávané v palcoch. Jeden palec má 2,54 centimetra.

Pri voľbe uhlopriečky musíte brať na vedomie aj priestorové možnosti. Všetci by chceli mať, čo možno najväčšiu obrazovku na sledovanie, ibaže nie každý si ju môže dovoliť. A teraz nehovoríme o finančných možnostiach. Musíte si totiž uvedomiť, že pre optimálne sledovanie televízora by ste mali sedieť vo vzdialenosti, ktorá je minimálne 2,5 až 3 násobkom uhlopriečky televízora. Čo pri 152 centimetrových obrazovkách vyžaduje aspoň štyri metre.

Skúsenosť:

Lenže, doba napreduje a pri obrazovke, na ktorej sa premieta Full HD video môžete pokojne sedieť aj v bližšej vzdialenosti, ako ste zvyknutí počúvať z každej strany. Pri momentálne najvyššom rozlíšení, ktoré ploché televízory dosahujú, by ste museli sedieť nepohodlne blízko, aby ste videli jednotlivé pixely. Škoda len, že nie všetko, čo budete pozerať je vo Full HD.

Ďalším dôležitým aspektom veľkosti je hmotnosť. Pri správnom umiestňovaní počítajte s tým, že televízor musí byť v strede zorného poľa a ideálne na úrovni divákových očí. Niekedy sa to dá docieliť iba zavesením televízneho prijímača na stenu. Preto počítajte s tým, že LCD televízory a LED televízory sú omnoho ľahšie ako plazmové televízory. Existuje síce veľké množstvo pevných a kvalitných držiakov na steny, no nie vždy to dokáže vydržať stena.

 

2.      Rozlíšenie TV

Keď sme už začali hovoriť o vonkajších veľkostiach obrazovky, tak budeme plynulo pokračovať s tými vnútornými. Reč je o rozlíšení, ktoré vo výraznej miere ovplyvňuje výslednú kvalitu obrazu. Pri rozlíšení súčasných televízorov sa môžete stretnúť s dvoma pojmami: HD Ready a Full HD.

HD Ready – toto označenie vzniklo za účelom zjednodušenia prehľadu v moderných zobrazovacích zariadeniach. Nájsť ho môžete nielen pri televízoroch, ale aj pri mobilných telefónoch, tabletoch, monitoroch, projektoroch, v podstate pri všetkom, čo dokáže premietať obraz. Toto pomenovanie znamená, že zariadenie spĺňa určité technické  požiadavky v oblasti zobrazovania – čiže dokáže spracovať obrazový signál vo vysokom rozlíšení. Prenos HD signálu musí byť uskutočňovaní cez DVI alebo HDMI rozhranie.

“High-Definition” prináša neporovnateľne vyššiu kvalitu ako archaické CRT televízory so svojimi štandardmi PAL či NTSC. Minimálne HD Ready rozlíšenie je 1280x720 pri formáte 16:9, pri formáte 4:3 ide o rozlíšenie veľkosti 1280x960 pixelov a viac. V najčastejšie predávaných televízoroch, ktoré majú nálepku HD Ready je rozlíšenie na úrovni 1366×768 pixelov.

Tip:

Dajte si pozor v prípade, že vlastníte napríklad Full HD prehrávač, ale váš televízor je len HD Ready. V takejto situácií vám obraz nepôjde v najvyššej možnej kvalite, ale televízor ho bude musieť degradovať prepočítaním na svoje zobrazovacie možnosti.

Full HD – v podstate môžeme konštatovať, že ide o plné HD rozlíšenie, ktoré je definované veľkosťou 1920x1080 zobrazovacích bodov. S Full HD získate veľmi ostrý, detailný a kvalitný obraz, ktorý si však vychutnáte iba v prípade, že vlastníte Full HD televízor.

Tip:

Full HD rozlíšenie by malo byť jasnou voľnou pre tých, ktorí uvažujú o kúpe Blu-ray prehrávača.

Skúsenosť:

Ak neplánujete často sledovať filmy vo Full HD alebo hrať konzolové hry, tak toto rozlíšenie nemusíte naplno využiť. Hoci máme za sebou zdigitalizovanie televízneho vysielania a aj satelitný či kábloví operátori ponúkajú niektoré kanáli v HD, tak ich ponuka je stále značne obmedzená a často iba za príplatok. Ale situácia sa postupne zlepšuje, takže do budúcna by to nemusela byť márna investícia aj vzhľadom na fakt, že cenové rozdiely medzi HD Ready a Full HD nie sú až tak priepastné.

3.      Odozva a frekvencia TV

Vyjadruje čas, ktorý potrebuje jeden pixel na to, aby zmenil farbu z bielej do čiernej a späť. Snažte sa ju preto vyberať čo najnižšiu. Odozva je udávaná v milisekundách a jej nízka hodnota znamená, že obraz bude plynulý a vaše oko nepostrehne žiadne nedostatky v premietanom obraze.

Na bežné a nerušené sledovanie stačí hodnota pod 10 ms, zaužívaným štandardom býva 5-6 ms. U najvyspelejších modeloch sa môže odozva pohybovať pod úrovňou 2 ms.

Nielen od odozvy závisí zobrazovanie pohybu rýchlych scén na televízore. Zabúdať by ste nemali ani na obnovovaciu frekvenciu. Televízor s frekvencia 50 Hz dokáže premietnuť 50 obrazov za jednu sekundu, to znamená 1 obraz každú ms. Preto si dávajte pozor, aby mal televízor s vyššími frekvenciami dostatočne nízku odozvu.

Čím bude obnovovacia frekvencia vyššia, tým bude pohyb plynulejší a riziko rozmazávania sa zníži na minimum. Za štandard je považovaná frekvencia s hodnotou 100 Hz, ale kúpiť sa dajú aj 200 Hz, 400 či 600 Hz televízory, ktoré zaručujú ostrý obraz aj pri veľmi rýchlych zmenách obrazu.

Tip:

U plazmových televízorov rozmazávanie obrazu nehrozí vôbec, preto sú vhodným riešením pre športových fanúšikov.

4.      Pozorovací uhol TV

Uhoľ na pozorovanie TV hovorí o vertikálnom i horizontálnom sklone, z ktorého je obraz pozorovateľný. Najvyhovujúcejšia hodnota je samozrejme 180/180 stupňov, no postačovať by mali uhli vo veľkosti od 170 stupňov v oboch smeroch.

O jednu starosť menej budete mať, ak kúpite plazmu. Pri plazmových televízoroch sú pozorovacie uhly nepodstatné, obraz je totižto rovnaký zo všetkých strán. Farby ani kontrast sa nezmenia či ste vyššie, či nižšie alebo viac bokom.

Skúsenosť:

Pri LCD televízoroch si radšej skontrolujte pozorovacie uhly na vlastné oči. Výrobcovia síce udávajú ich hodnotu takmer 180 stupňov obojstranne, lenže kontrast a farby u mnohých modelov začínajú meniť svoj stav už pomerne pri malých uhloch. Zamerajte sa prevažne na čiernu a tmavšie prechody.

5.      Jas a kontrast

Pri kontrastne sa stretnete s pomerne vysokými číslami, ale čo v skutočnosti znamenajú? Na začiatok je dobré vedieť, že sa rozlišuje medzi statickým a dynamickým kontrastom.

Statický kontrast je hodnota, ktorá udáva pomer medzi zobrazením čiernej a bielej farby. Kontrast udáva maximálnu čiernu a maximálnu bielu, ktorú môže televízor na obrazovke zobraziť. Ako vždy aj tu platí, že čím vyššie číslo, tým lepšie vyobrazenie čiernej a bielej televízor dosiahne.

Dynamická kontrast je rozdiel medzi celou čiernou a celou bielou plochou displeja v jednom okamžiku. Funguje to tak, že podsvietenie sa pri tmavších záberoch maximálne stlmí a pri svetlých sa naopak maximálne rozsvieti - jednoducho povedané, kontrastný pomer 100000:1 znamená, že najtmavší bod je 100000krát tmavší ako najsvetlejší. Je to však zavádzajúca hodnota.

Pri kontraste berte do úvahy vždy iba statický kontrast. Dynamický je skôr marketingovým ťahom na ohúrenie zákazníka vysokými číslami. Pri televízore musí byť vždy údaj o jeho statickom kontraste. Ak nebude uvedené o aký kontrast ide, a jeho hodnota niekoľkonásobne prekračuje priemerný ročný príjem bežného Slováka, tak určite ide o dynamický kontrast.

Najväčším problémom dynamického kontrastu je situácia, keď je na čiernej ploche zobrazená biela farba, povedzme v tvare štvorca. Ak necháte jas príliš silný, tak sa z bielej stane sivá a naopak, ak ho dostatočne nevytiahnete, tak výsledkom bude nerozoznateľný tmavý objekt. Je jasné, že výsledný efekt bude do značnej miery ovplyvnení aj okolitým svetlom v miestnosti s televízorom.

Skúsenosť:

Pozor, keď v predajni porovnávate obrazy dvoch televízorov, ktoré sú vedľa seba. Nikdy neviete, aké obrazové režimy, farby či ostrosť sú nadstavené na každom z nich. Preto, ak chcete takto porovnávať, vypýtajte si ovládače od oboch zariadení. A pozor aj na výsledný dojem, pretože v predajni s výrazným osvetlením bude čierna vypadať málo výrazná nech sa snažíte akokoľvek.

Jas je svietivosť obrazovky pri bielej farbe a vyjadruje sa v cd/m2. Vysoký jas je dôležitý pri pozeraní televízora v slnečnom počasí, na druhej strane je nepríjemný pri nočnom sledovaní, kedy dráždi oči. Nezabúdajte však, že čím máte nadstavení vyšší jas, tým rastie spotreba televízora.Najnižší jas, s akým sa dnes môžete stretnúť zväčša nepodlieza 400 cd/m2, no nie je problém nájsť ani svietivosť vyššiu o niekoľko stoviek.

6.      Výbava TV

Pri hľadaní a obzeraní modelov sa zamerajte na to, čo skutočne využijete. Moderné televízne zariadenia dokážu naozaj nevídané veci – surfovať po internete, pripájať sa na sociálne siete, hrať hry, ovládať hlasom či gestami a kopec ďalšieho. Ak chcete o tomto trende vedieť viac, tak si prečítajte ako vybrať Smart TV.

Skúsenosť:

Celkom šikovným riešením je možno na prvý pohľad úplná zbytočnosť, akou je možnosť vlastného pomenovania jednotlivých zdrojov signálu. Ak k televízoru budete pripájať viacero zdrojov (DVD prehrávač, Blu-ray prehrávač, herná konzola, satelitný prijímač...), tak si nebudete musieť pamätať, že Xbox je na HDMI 5, satelit na HDMI 2 a podobne. Maličkosť, ale dokáže potešiť.

Je síce pekné, že váš televízor vám pomaly dokáže prečítať aj noviny, ale čo z toho, keď mu nerozumiete. Alebo, že prehráva aj 3D, ale ak ho vy vďaka očnému defektu neuvidíte, tak to budú len vyhodené peniaze. Dobre si rozmyslite, čo od televízora očakávate a ušetrené peniaze radšej investujte do väčšej uhlopriečky, prípadne na príjem kvalitnejšieho televízneho signálu.

Skúsenosť:

Ak požadujete od svojho nového TV, aby napríklad dokázal prehrávať MKV súbory, tak sa nebojte vziať USB kľúč a hodiť naň nejaký film, ktorý vyskúšate priamo v predajni. Podobný postup využite aj pri pamäťovej karte.

7.      Konektory

Dobrého sa všade veľa zmestí. S touto radou pristupujte ku kontrole možností konektivity, ktoré ponúka váš televízor. Spravte si jasno, čo všetko bude v ku „kráľovi obývačky“ pripojené. Konektivita každého televízora narastá so zvyšujúcou sa radou prijímača.

Vzhľadovo sa televízory moc neodlišujú, no pri umiestnení, napríklad, ovládacích prvkov už rozdiely nájdete. Dôležité môže byť aj umiestnenie jacku pre slúchadlá. Ak budete mať 60 palcovú uhlopriečku a vstup bude niekde na zadnej časti, budete mať čo robiť, kým ho vždy nájdete. Ešte horšie to dopadne, ak bude televízor visieť na stene. Takisto je to aj s ručným ovládaním.

Pri dnešných dizajnových kúskoch je konektivita na prednej strane tabu. Najlepšie pochodíte, ak nájdete model, ktorý má všetko potrebné po bokoch. Napríklad HDMI, USB, vstup pre digitálny fotoaparát, možno čítačka pamäťových kariet, prípadne ešte aj AV vstup by mali byť zastúpené na bočnej strane.

Vzadu už musíte nájsť skoro všetko od výmyslu sveta. Okrem základných konektorov by tam malo čo najviac HDMI vstupov, ktoré nájdu uplatnenie pri najrozličnejších druhoch doplnkov k televízoru. Dajte si pozor hlavne na to, aby boli dostupné bez problémov aj v situácií, keď bude televízor visieť na stene. Ostatné vymoženosti už hľadajte podľa vašich preferencií (napríklad RJ 45 pre internetový prístup, ak TV nemá Wi-FI a podobne).

8.      Tuner v TV

Často býva pre zákazníkov španielskou dedinou skratka tunera pri televíznych prijímačoch, pretože každý z nich je určený na niečo iné. Preto si to teraz v skratke objasníme:

DVB-T tento typ tunera nájdete dnes u každého nového televízora. Je určený na príjem digitálneho pozemného vysielania. DVB-T prijíma vysielanie v MPEG2.

DVB-S znamená, že televízor je pripravený na prijímanie satelitného vysielania. Ak nie ste v pokrytí digitálneho vysielania a nemáte ani možnosť využiť služby žiadneho káblového operátora, tak je to vaša (skoro) posledná šanca. Existuje aj jeho novšia verzia DVB-S2, ktorá je schopná spracovať aj vysielanie vo formáte MPEG4 (HD).

DVB-C tuner pre káblové vysielanie, na ktoré potrebujete káblového operátora. Ak televízor disponuje CI slotom budete doň môcť umiestniť dekodér s príslušnou kartou a tým ušetriť za prijímač.

Pamätajte, že...

o       Platinové pravidlo pri kúpe televízora hovorí: nekupujte iba podľa parametrov. Na počiatočné zorientovanie poslúžia veľmi dobre, ale obraz aj u toho najdrahšieho a najvybavenejšieho televízora môže vyzerať horšie ako u jeho papierovo poslabšieho konkurenta. Správne nastavenie farieb, jasu či obrazového režimu dokáže divy aj s cenovo dostupnými televízormi.

9.      3D technológia

Na trhu sa dnes dajú nájsť aktívne a pasívne 3D televízory, ktorým sa venujeme v samostatnom sprievodcovi – vyberáme 3D TV.

Tip:

Prečítajte si aké sú rozdiely medzi LCD, LED a plazmovými televízormi.