Moderné televízory ponúkajú čoraz väčší priestor nielen na televíznu zábavu. Ak sa rozhodujete o kúpe nové televízora, tak sa musíte rozhodnúť nielen o tom či vyberiete LCD, LED alebo plazmu. Zamyslieť sa musíte aj nad tým, čo všetko dokážete využiť z vyspelých funkcií vášho TV. Pre náročnejších divákov dokážu dnešné televízory ponúknuť omnoho viac vymožeností a funkcií ako pred pár rokmi.

 

Čo znamená Smart TV?

Pokročilé funkcie a nadštandardná výbava. A tým nemyslíme možnosť prehrávať filmy, seriály a fotky z USB či pamäťovej karty. Je to síce fajn, ale to dokáže už prevažná väčšina televízorov. Pod pojmom Smart TV sa skrýva interaktivita vášho televízneho prijímača prostredníctvom rozličných aplikácií, na ktorých plné využitie potrebujete internet.

Skúsenosť:

Dôležitou súčasťou, bez ktorej nikdy naplno nevyužijete svoj Smart TV je dostatočne rýchle internetové pripojenie. Internet sa dá do televízora pripojiť prostredníctvom kábla cez eternetový port alebo bezdrôtovým Wi-Fi, ktoré býva zabudované v niektorých TV. Ak nechcete naťahovať ďalšie káble po celom dome, tak existujú aj USB moduly, ktoré integrujú Wi-Fi do vášho televízora dodatočne.

 

Vyrábajú všetci výrobcovia Smart TV?

V podstate áno, nikto totiž nechce zaspať dobu. Túto funkciu nájdete pri všetkých vyšších radoch televízorov u zabehnutých výrobcov. Jediná vec, ktorá vás môže zmiasť je označenie týchto inteligentných centier obývačkovej zábavy. Najčastejšie sa stretnete s pojmom Smart TV, ten hľadajte u LG, Philipsu, Sharpu či Samsungu. No pri takom Panasonicu je to Smart Viera, u Sony dokonca Bravia internet.

Nech je názov akýkoľvek, podstata je stále rovnaká u všetkých. Napriek tomu sa môže stať, že určité funkcie budú pri niektorých značkách chýbať. To súvisí prevažne s exkluzívnymi právami. Postupom času sa však dá predpokladať, že jednotlivé vymoženosti sa budú objavovať naprieč celým spektrom výrobcov.

 

Čo všetko dokáže Smart TV?

Tu sa obmedzenia nekladú. Podobne, ako na vaše smartfóny vznikajú neustále ďalšie a ďalšie aplikácie, tak pri televízoroch to bude veľmi podobné.

Celé to funguje tak, že pomocou samostatného tlačidla na diaľkovom ovládaní vyvoláte špeciálne menu, respektíve centrum aplikácií. Smart TV prinášajú v základe prístup na internet, sociálne siete Facebook a Twitter, webový album Picasa, portály s hrami, platené aj bezplatné videopožičovne dostupné pre náš región a samozrejme nesmie chýbať YouTube. To je len zlomok z toho, čo môžete získať. Každý výrobca sa chce predviesť niečím odlišným, takže svoju ponuku neustále rozširujú.

Medzi integrovanými aplikáciami nájdete často aj komunikačný klient Skype. S ním môžete dokonca telefonovať alebo posielať správy prostredníctvom vašej TV. Tu si dajte pozor. Pri niektorých značkách môžete na telefonovanie pripojiť bežne dostupné web kamery a headsety, no u iných budete potrebovať špeciálne zariadenie priamo od výrobcu TV.

Skúsenosť:

Okrem príslušenstva na videohovory je veľmi užitočným doplnkom k vášmu Smart TV aj USB klávesnica, najlepšie bezdrôtová. Diaľkové ovládania sú síce pomerne dostačujúce pre občasné zadávanie textu, no ak budete chcieť komunikovať pomocou TV aj na sociálnych sieťach či v službe Skype, tak bude naozaj neoceniteľným pomocníkom.

Okrem toho môžete robiť čo len chcete. Pozerať sa dajú filmové upútavky, živé streamy na službách ako Ustream či Own3d, môžete si prečítať internetové noviny, surfovať po internetových stránkach, sledovať on-line televízie, počúvať internetové rádia, využívať cloudové úložiská, získavať ďalšie aplikácie z online marketov, sťahovať odvysielané relácie a TV programy. Možností je naozaj neúrekom.

Ďalšou, relatívne čerstvou funkciou pri Smart TV je ovládanie prostredníctvom pohybov rúk, hlasom či dokonca na základe rozpoznávania tvári. Ide zväčša o nekomplikované pokyny typu vypnutie a zapnutie TV, ale začína sa presadzovať aj hlasové vyhľadávanie. Tieto technológie sa objavili len začiatkom roka 2012, takže napríklad ovládanie hlasom ešte nie je  podporované vo všetkých jazykoch.

 

Keď nestačí internet, vyskúšajte DLNA

Ak vám dôjdu nápady na využite internetových služieb, máte ešte jednu možnosť. Využiť sa dá aj DLNA (Digital Living Network Alliance). Ide o bezdrôtové prepojenie všetkých elektronických zariadení v domácnosti pre zdieľanie obsahu. Princíp je jednoduchý. Predstavte si, že máte film vo vašom tablete, ten spustíte a zvolíte možnosť prehrávania vo vašej domácej sieti. Následne bude video prehrávané aj vo vašom televízore. Takýmto spôsobom môžete preniesť vašu filmovú zbierku z počítača na obrazovku vášho TV.

Tip:

Vyspelejšie TV dokážu prostredníctvom DLNA prenášať aj televízne vysielanie na ostatné elektronické zariadenia v domácnosti (mobilné telefóny, tablety, ďalšie televízory v domácnosti).

Skúsenosť:

Všetci výrobcovia zobrali interaktívne menu svojho Smart TV po svojom, takže sa môžete stretnúť s viacerými vzhľadmi. Preto je lepšie si ho vopred vyskúšať, či je skutočne intuitívne a nie príliš prepchaté alebo pomalé.

 

Rada na záver

Vývoj plochých televízorov napreduje z roka na rok. Preto, ak chcete mať k dispozícií, čo možno najširšiu škálu možností a rýchle reakcie vášho TV zariadenia, tak sa zamerajte na kúpu najnovších modelových radov. Rozdiel v modeloch, ktoré od seba oddeľuje len jeden rok môžu byť skutočne priepastné.

 

Preto, ak budete vyberať inteligentný televízor, tak vyskúšajte viac modelov aj od jedného výrobcu, ich výkon môžete byť značne rozdielny, napriek tomu, že pochádzajú z jednej továrne.