Načo sa treba zamerať? V prvom rade si treba určiť  a hlavne vytýčiť miesto pre sprchový kút. Netlačiť zbytočne do kúpeľne vaňu aj sprchový kút, teda pokial je v kúpeľni dostatok miesta a financie sú tak isto dostatočné z hľadiska pohodlia odporúčam obidve alternatívy. Ak teda nieje dostatok miesta, treba sa rozhodnúť buď, alebo. Alternatíva tu ešte je, namontovať na klasickú vaňu vaňovú zástenu a tým pádom dostaneme z vane sprchový kút. Ak by ste sa ale predsa rozhodli pre obidve možnosti, chcel by som zdôrazniť minimálne rozmery. Minimálne rozmery by nemali byť menšie ako 80x80.

 Sprchový kút v tomto rozmere, by som každopádne neriešil štvrťkruh, pretože už v štvorci je málo miesta. Tak že minimálny rozmer by som určil na 80x80 štvorec, alebo je tu ešte možnosť, sprchový kút obdĺžnik 90x70. V tomto rozmere je oveľa viac priestoru ako v rozmere 80x80 štvrťkruh. Priestranné sprchové kúty začínajú od rozmeru 100x80 a vyšie. V tomto prípade sa netreba báť menšej strany 80, pretože je maximálne dostačujúca. Čo sa týka hrúbky skla. Rýchla definícia: 4mm sklo – papier, 6mm sklo – optimálne a ideálne, 8mm sklo – nadštandartné, luxusné, masívne.

Zavesenie: každý jeden sprchový kút by mal mať kovové zavesenie, najideálnejšie nerez (antikór) alebo mosadz. Čo sa týka posuvných dverí na lište, buď veľké koliečka s priemerom  8-10cm (rozložená váha, menšie opotrebenie), alebo menšie koliečka s dvojitým zavesením, niečo na spôsob lanovky, tzn. na jedny sprchové dvere 4 závesné koliečka. Ku každému sprchovému kútu však treba aj odpad. V dnešnej dobe je to bud sprchová vanička, alebo odtokový žľab.  Budem sa venovať sprchovej vaničke.

Poznáme viacero typov: nízke, podmurovacie, vysoké(voľnestojace). Nízka sprchová vanička: jej výška je väčšinou 3-5 cm, väčšinou sa vyrába z liateho mramoru, tvrdeného polýmeru ale aj z keramiky. Podmurovacia sprchová vanička: z jej názvu môžeme vyčítať, že to je vanička, ktorú treba podmurovať a prirobyť límec, ktorý sa potom obkladá kachličkami. Jej výška je cca do 20cm. Vysoké nazývané aj voľne stojace sprchové vaničky. Takúto sprchovú vaničku stačí voľne položiť na vodorovnú plochu, zapojiť do odpadu a je plne funkčná. Ideálne je ju vždy vystužiť s maltou a tehlou, ktorú podložíme pod stred vaničky. Takéto vaničky majú výšku cca do 20cm a hĺbku väčšinou do 10cm.

Existujú aj volnestojace sprchové vaničky, ktoré sú oveľa hlbšie. Hlboké sú ako klasické vane, tzn. že ich hĺbka je cca 40cm. Dajú sa uzatvoriť a napustiť vodou, je možné v nich pláchať prádlo, alebo kúpať deti.

Toto boli základné informácie ohlade sprhového kútu a sprchovej vaničky do vašej kúpeľne.

Ďaľšie užitočné informácie ohlade vašej kúpeľne vám mile radi poskytneme na našej predajni TGB Plast s. r. o. Bratislavská 71, Senec. 
Alebo navštívte našu stráku 
www.najlacnejsie-kupelne.sk