AKÉ TYPY TELEVÍZOROV MÁTE NA VÝBER

LCD televízory

V dnešnej modernej dobe môžeme skonštatovať, že je to praotec, ktorý odštartoval vlnu zväčšovania uhlopriečok a redukcie hmotnosti televízorov. Celé sa to začalo tým, že technológia LCD (Liquid Crystal Display) poslala klasické CRT televízory do zabudnutia.

Obrazovka pri LCD prístrojoch je tvorená z tekutých kryštálov. Za ňou sa nachádzajú trubice, ktoré sa starajú o podsvietenie obrazu. Funguje to potom tak, že jednotlivé body sa zobrazujú prostredníctvom polarizované svetla a natáčania tekutých kryštálov v elektrickom poli za pomoci privedeného napätia. Tento spôsob zobrazovania bol vynájdený už koncom 60-tych rokov minulého storočia.

LCD je metóda zobrazovania, ktorá si získala priaznivcov nízkou hmotnosťou, malou hrúbkou, akceptovateľnou spotrebou, veľkými uhlopriečkami a kvalitným obrazom i zvukom. Ide o princíp, ktorý nájdete aj v LCD monitoroch, takže ak máte záujem o veľkú obrazovku k PC alebo konzolám, tak vám skvele poslúžia práve LCD televízory.

Skúsenosť:

LCD televízory nie sú prekonaná záležitosť aj napriek tomu, že ich začínajú nahrádzať LED televízory, ktoré vylepšili pôvodnú technológiu podsvietenia. Stále však dokážu ponúkať relatívne dobrý obraz za nízku cenu. Preto, ak uvažujete o kúpe druhého televízora do domácnosti, ktorý bude spoľahlivý a lacný alebo potrebujte veľkú obrazovku k PC či konzolovým hrám, tak máte jasnú voľbu.

Medzi nevýhody sa zaraďujú chybné pixely, ktoré narúšajú harmóniu celého obrazu. Problémy sa vyskytujú aj pri nižších frekvenciách, kedy pri rýchlejších záberoch obrazovka nestíha vykresľovať všetky scény a obraz je potom rozmazaný. Na to nadväzuje aj slabšia vierohodnosť farieb oproti vyspelejším technológiám.

Tip:

LCD televízory majú cenu, ktorá býva až podozrivo nízka, vzhľadom na ich výbavu. Zamerať by ste sa mali na  obnovovaciu frekvenciu, ktorá by mala byť čo najvyššia a začínať by mala aspoň na 100 Hz pre prijateľný zážitok.

LED televízory

Základný rozdiel medzi LCD a LED je v podsvietení. Obrazovka je v oboch prípadoch tvorená tekutými kryštálmi a sama o sebe nedokáže vyžarovať svetlo. Pri LCD displejoch sa na podsvietenie používajú katódové trubice, pri LED technológií sa využívajú svietiace diódy. LED môžeme pokojne pomenovať ako vylepšenú formu LCD obrazoviek.

LCD bolo vo svojom čase revolučným prídavkom nielen v rámci televízorov. Potreba jeho vylepšenia súvisela s jeho spotrebou, slabším kontrastom a vyššou dobou odozvy. Ich vývoj sa nezastavil, naopak stále napreduje a preto niektoré LCD televízory dokonca dosahujú obrazovú úroveň lacnejšíchLED televízorov a nie raz ju aj prekonávajú.

Ale LED technológia napriek tomu znamenala krok vpred. Pri kvalitnejších typoch televízorov dokáže skutočne vylepšiť podsvietenie obrazovky – čierna je výraznejšia, obraz je ostrejší aj jasnejší, dizajn televízorov je omnoho štíhlejší a aj spotreba zreteľne klesla. Pri výbere LED televízora sa budete stretávať s rôznymi cenovými reláciami týchto prijímačov. Okrem výbavy je veľký rozdiel aj v kvalite s spôsobe LED podsvietenia o jednotlivých modelov.

 

AKÉ TYPY LED PODSVIETENIA MÔŽETE NÁJSŤ V LED TELEVÍZOROCH:

 

Priame zadné LED podsvietenie

Tento typ spoznáte pomerne ľahko. Nachádza sa v televízoroch, ktorých hrúbka bude o niečo väčšia a aj cena bude veľmi priaznivá. Diódy sú umiestnené priamo za obrazovkou a prostredníctvom špeciálneho materiálu rovnomerne rozvádzajú svetlo.

Pri tejto metóde prevažujú výhody nad negatívami. Cena takýchto televízorov je nízka, podsvietenie je rovnomerné a čierna bude skutočne čierna. Nevýhodou je trošku hrubšia konštrukcia a nemožnosť local dimmingu, čo je nezávislé regulovanie jednotlivých diód pre dokonalú úpravu obrazu podľa vašich predstáv.

Edge-LED

Ide o tenké televízory, ktorých malá hrúbka pramení z toho, že LED diódy sú umiestnené po stranách obrazovky, odkiaľ je svetlo rozptyľované po celej ploche. Diód je menšie množstvo, čím sa šetria výrobné náklady a televízory ponúkajú moderný štíhli tvar.

Medzi nedostatky patrí nie najideálnejšie podsvietenie displeja, aké sa dá dosiahnuť pri iných typoch. Opäť absentuje možnosť upravovať local dimming.

Priame LED podsvietenie s Local Dimming

Princíp je veľmi podobný ako pri priamom LED podsvietení, hlavný rozdiel je v počte diód, ktoré sú umiestnené priamo za obrazovkou. Pri tejto technológií ich je viac ako tisíc. Existuj[ tu dve verzie:

RGB – LEDky majú tri druhy farieb: červená, modrá a zelená, vďaka čomu je možné dosiahnuť vierohodnejšie farby ako pri iných modeloch podsvietenia.

Biele LED – rovnako ako RGB aj biele LED sú uložené priamo za plochou displeja, ibaže diódy majú len bielu farbu, no napriek tomu dokážu vytvoriť vysoký jas a kontrast.

Tip:

Jednotlivé LED technológie sa líšia počtom diód, ktoré sú v televízoroch umiestnené v určitých zónach. Čim je TV drahší, tým by mal byť počet jeho diódy vyšší, pretože v konečnom dôsledku najviac ovplyvní výsledný obraz

 

Plazmové televízory

Primárnym rozdielom medzi LCD a plazmou je v spôsobe vyžarovania svetla. LCD potrebuje zdroj podsvietenia, pretože samostatne nedokáže vytvárať obraz. Pri plazmovej technológií každý obrazový bod je zdrojom svetla, tým pádom nepotrebuje dodatočný zdroj podsvietenia.

Plazmový televízor je osadený typom plochej obrazovky, ktorá sa vyrába iba od väčších veľkostí (nad 40 palcov). Veľké zobrazovacie plochy sú nesmiernou výhodou plazmovej technológie a navyše sa dajú zohnať za prijateľné ceny. Príliš lacné plazmy však mávajú nižšie rozlíšenie, ktoré však nemusí prekážať, ak plánujete sledovať iba bežné satelitné či káblové vysielanie.

Plazma má rýchly reakčný čas, takže sa výborne hodí na pozeranie športových prenosov alebo akčných filmov. Rovnako aj pozorovacie uhly nie sú prekážkou, z každej strany sú farby rovnako sýte a kontrast zhodne výrazný.

Medzi mýty, ktoré prenasledujú plazmové televízory patrí vypaľovanie bodov, ktoré sú dlhodobo na obraze (napríklad logo stanice). S týmto si výrobcovia poradili už dávnejšie, do svojich televíznych prijímačov integrovali pixel shifting, ktorý nepozorovane posúva obraz, aby sa predišlo vypálenie bodov.

Skúsenosť:

Okrem vypáleného loga stanice sa mnoho fanúšikov plazmy sťažuje aj na pásy, ktoré zostávajú po filmoch s pomerom strán nad 16:9. Toto nie je zapríčinené vypaľovaním, ale nerovnakým zaťažovaním obrazu, kedy je neustále využívaná iba prostredná plocha obrazovky. Niečo takéto však hrozí len čistokrvným filmovým maniakom, ktorí využívajú plazmový televízor len na sledovanie DVD a Blu-ray filmov.

Problémom, s ktorým sa môžete stretnúť pri plazmovej technológií, je slabší kontrast, hlavne pri menej kvalitných TV. Paradoxne za to môže snaha o čo najlepšiu odozvu, ktorá obmedzuje zobrazovanie najtmavších odtieňov. Na to nadväzuje aj nedostatok šedých odtieňov, a tak sa vám môže stať, že v nočných scénach vám páni s Matrixu s čiernymi kabátmi začnú splývať s prostredím.

Tip:

Útrapy s kontrastom pri plazmách riešia moderné PDP obrazovky, ktoré sú schopné zobraziť viac odtieňov šedej.

Preč sú aj časy, keď ste sa museli obávať o životnosť plazmových televíznych prijímačov. Pri aktívnom používaní v domácnosti by doba, kedy dôjde k znehodnoteniu svetelného výkonu, nemala byť menšia ako 15 rokov. To je len orientačná hodnota, ale s rýchlosťou ako sa menia jednotlivé technológie a ceny klesajú, budete kupovať nový TV ešte skôr, ak budete chcieť udržať krok s dobou.

Plazmové televízory svojim vzhľadom evokujú skresané širokouhlejšie CRT televízory. Ich váha je oproti ultraštíhlym LED televízorom citeľne vyššia. Často je však tenký dizajn iba marketingovým ťahom, ktorý neprináša kvalitnejší obraz, ale skôr vyššiu cenu.

Brzdou masovejšieho rozšírenia plaziem bola vždy ich vyššia spotreba oproti LCD technológií. Napriek tomu, že výrobcovia v poslednej dobe zapracovali na výraznom znížení tohto nešváru, aj tak plazma stále zaostáva za svojim konkurentom, pretože ani oni nezaspali na vavrínoch a nestále sa snažia znižovať celkovú spotrebu svojich televízorov. Stále tak platí, že pri rovnakých uhlopriečkach je spotreba LCD obrazoviek o niečo nižšia ako pri plazme.