Pre každodenné nosenie je lepšie voliť menšie šperky, ktoré sa môžu navzájom kombinovať a dotvárajú tak celkový imidž outfitu.

Pre zvláštne príležitosti ako oslavy, stužkové, svadby, promócie atď. sa hodia šperky väčšie, nápadnejšie a originálnejšie.

 

Šperky by nemali ladiť len k tónu vašej pleti, vlasom, tvári či outfitu. Aby ste s ním boli naplno stotožnené, musí korešpondovať s vašou povahou.


Štýlová romantička

Pre dámy, ktoré sú v duši nenapraviteľnými romantičkami, sú ideálne šperky vo vintage štýle. Ocenia predovšetkým najrôznejšie motívy kvetov, oblé tvary, nenápadné vzory a štruktúru a tiež drobné detaily. Šperky, z ktorých vyžaruje ženskosť, sú tou správnou voľbou.


Sebavedomá kráska

Ženy, ktoré túžia byť stredobodom pozornosti, sa rady ozdobujú a pútajú na seba pozornosť výraznými šperkami. Pre jej štýl sú typické väčšie masívne šperky, neobyčajné tvary a rafinované detaily.


Mestská kočka

Ženy, ktoré holdujú urban štýlu, uprednostňujú šperky s jednoduchými čistými líniami, neobyčajnými detailmi v netradičných farebných kombináciách. Každý však musí mať nádych nápaditosti a originálnosti, čím podčiarkujú svoj vlastný osobitý štýl.

Ak však chcete dosiahnuť dokonalý výsledok, musíte šperk prispôsobiť aj tónu vašej pokožky a farby vlasov.
 

Svetlá pokožka

Ku svetlej pokožke skvelo ladia jemnejšie tóny šperkov. Príliš výrazným a neónovým farbám by sa mali bleduľky radšej vyhýbať. Ak patríte k tomu typu, dajte prednosť pastelovým farbám. Dramatickosť dosiahnete pomocou tmavších farieb šperkov, vyberajte však s citom.


Stredne tónovaná pokožka

Ak vaša pokožka nie je ani príliš svetlá, ani veľmi tmavá, máte najviac možností. Pristanú vám svetlé, neónové, jemné, ale aj tmavé tóny šperkov. Zamerajte sa na to, či má vaša pokožka teplý alebo studený nádych a podľa toho dajte prednosť zlatu alebo striebru.

 
Tmavá pokožka

Tmavú pleť krásne rozžiaria jasné a žiarivé šperky. Vyhýbať by ste sa mali len príliš tmavým šperkom, ktoré na vás pôsobia zbytočne fádne. Siahnite po jemných, pastelových farbách alebo sýtych a výrazných odtieňoch, vďaka ktorým budete neprehliadnuteľná.


Zlaté prstene

Zlaté prstene z bieleho zlata sa hodia k platina blond odtieňom, k striebristým vlasom a melírom, ale tiež k extra čiernym vlasom alebo k melírom v studených farbách, teda napríklad k namodralým, fialovým či zeleným. Dnes sú farby vo vlasoch módne a tak ani tieto farby vlasov nie sú nič výnimočné.

Pre zlatovlásky v medových odtieňoch, v odtieni jahodovej blond, pre ryšavé i pre brunetky v teplejších zemitých odtieňoch sú vhodné zlaté šperky a zlaté prstene zo žltého zlata.

Náušnice sú výraznou súčasťou šperkových doplnkov a vedia príjemne osviežiť náš celkový vzhľad, najmä tvár.


Okrúhla tvár

V prípade okrúhleho typu tváre najlepšie padnú visiace náušnice rôznych geometrických tvarov, ktoré Vám opticky tvár zoštíhlia. Náušnice kruhy sú síce stálym módnym doplnkom u mnohých žien, avšak v tomto prípade by sa s nimi malo nakladať opatrne.


Srdcovitá tvár

Pre túto tvár je vhodné zvoliť oválne, či kruhové náušnice. Pre tento typ je ideálny aj tvar kvapky, trojuholníka a dlhšieho závesu.


Hranatá tvár

U hranatej tváre sú vhodné okrúhle náušnice, kvapky, či predĺžené slzičky alebo drobné náušnice. Nič nemôžete pokaziť ani visiacimi náušnicami, ktoré tvár zjemnia. Tu by ste sa mali vyhnúť náušniciam, ktoré majú rôzne geometrické tvary.


Oválna tvár

Tento typ tváre Vám umožňuje široký výber náušníc. Vhod padnú drobnejšie náušnice rôznych tvarov, ktoré Vašu tvár mierne zaokrúhlia. Dovoliť si však môžete aj visiace náušnice, ktoré budú s Vašim typom tváre pôsobiť veľmi elegantne.

 

Šperkov nie je nikdy dosť! Šperkom vždy potešíte a prekvapíte, vyjadríte svoj obdiv, lásku a Váš záujem o obdarúvanú osobu. Ak chcete, aby Vami vybraný šperk naozaj zaujal Vašu dámu, inšpirujte sa našimi tipmi! Máme pre Vás zopár dobrých rád, keď chcete svoju partnerku prekvapiť krásny šperkom a nemáte najmenšie tušenie, kde a ako začať pri výber toho vhodného.


1) K akej príležitosti šperk kupujem?

Má byť šperk darčekom k narodeninám, Vianociam, alebo k Valentínovi? Chystáte sa požiadať svoju partnerku o ruku? Máte výročie svadby a chcete pre ňu vybrať výnimočný darček? Okolnosti budú mať zásadný vplyv na voľbu šperku, určite zvolíte iný prsteň k Valentínovi ako k zásnubám.


2) Aký je vkus mojej partnerky? Kedy môže šperk nosiť?

Zamyslite sa nad tým, aký druh a v akých situáciách vaša partnerka rada šperky nosí. To samé o sebe môže veľa vypovedať o jej vkuse. Môžete taktiež partnerku pozorovať pri návšteve klenotníka, pri listovaní časopisov so šperkmi a pokúsiť sa tak vysledovať, ako reaguje a čo by rada nosila.


3) Aký typ šperkov zvoliť?

Náušnice patria k najobľúbenejším šperkom, môžete ich vidieť snáď na každej žene. Sú praktickým, elegantným každodenným doplnkom.

Prsteň je u žien taktiež veľmi frekventovaným šperkom. Darovanie prsteňa často nebýva obyčajným darčekom pre radosť – mal by sa dávať s jasnými úmyslami, či už je to vyznanie lásky, alebo symbol záväzku.

Prívesok je väčšinou jemný šperk, ktorý najviac ocenia drobnejšie a často aj trochu introvertnejšie ženy so zmyslom pre detail. Prívesok je vhodný aj ku každodennému noseniu a je ovplyvnený typom výstrihu noseného oblečenia.

Zlatý náhrdelník ženy nosia najradšej v spojení so spoločenskou udalosťou a vyberajú si ho predovšetkým podľa typu výstrihu svojich šiat.

Náramok je výborný módny doplnok, ktorý sa hodí ku každej príležitosti. Radosť s ním urobíte aj športovo zameranej žene.


4) Aký tvar a štýl by mal šperk mať? Čo by mal o svojej majiteľke vypovedať?

Ženy túžia byť vždy krásne a niečím výnimočné. Jedným zo spôsobov, akým toho dosiahnuť, je nosiť šperky. Je zaujímavé, že tento spôsob skrášľovania sa za niekoľko tisícročí prakticky nezmenil. Šperky sú krásne a vždy predstavujú určitú hodnotu, vďaka ktorej sú tak cenné.


5) Aký tvar kameňa zvoliť? Koľko kameňov by mal šperk obsahovať?

Môžete vybrať šperk s jedným „solitérnym“ kameňom, alebo ho môžete doplniť niekoľkými menšími. Alternatívne môžete šperk nechať osadiť mnohými malými kameňmi. Pokiaľ zvolíte variantu s väčším centrálnym kameňom, popremýšľajte nad voľbou jeho tvaru. Kameň môže byť v tvare tradičného guľatého briliantu, oválu, štvorca, kvapky, srdiečka…


6) Poznám správnu veľkosť šperku? (Predovšetkým pre prstene)

Pokiaľ sa chcete vyhnúť nepríjemnému momentu, kedy zistíte, že darovaný šperk je dáme príliš malý, alebo naopak príliš veľký, odporúčame  najprv veľkosť overiť.