Stanovanie si v posledných rokoch znova získava svoju zašlú slávu, čo sa spája najmä s trendom trávenia voľného času v  prírode. Či už sa rozhodnete využívať stan ďaleko od civilizácie alebo v pohodlí autocampingu, nemali by ste výber správneho stanu ponechať na náhodu. Preto si dobre rozmyslite, aký typ stanu je pre vás najvhodnejší. S touto úlohou sa vám pokúsime poradiť v našom sprievodcovi – ako vybrať správny stan. 

ČO BY STE MALI ZVÁŽIŤ PRED KÚPOU STANU: 

Na čo chcete stan používať a koľko osôb v ňom bude?

Základ je v tom, že iný stan využijete pri cestovaní autom, kde nie ste toľko limitovaný jeho rozmermi a hmotnosťou v zabalenom stave a úplne odlišný typ uprednostníte pri pešej alebo cestnej turistike, kde rozhoduje kompaktnosť a ľahkosť modelu. A samozrejme, pokiaľ sa chystáte užívať si letný čas v stane s celou rodinou, tak sa neuspokojíte s jednoduchým modelom pre dvoch, ale siahnete po rozmernom a komfortnom rodinnom stane.

Rozmery stanu by ste takisto nemali podceňovať a nechávať ich na náhodu. Nespoliehajte sa len na údaj o počte osôb, ktoré sa do stanu zmestia. Nie je nič horšie, ako kúpiť si rodinný stan, v ktorom sa pohodlne vystrú len vaše malé deti. U turistických stanov platí, že stan by mal byť minimálne o 25 centimetrov dlhší ako vy. Pri šírke rátajte minimálne s 55 až 60 centimetrami na jednu osobu, aby ste mali pohodlie, prípadne priestor na batožinu.

Skúsenosť:

Ak budete cestovať poriadne nabalení, tak sa ako dobrá voľba ukazuje stan s predsieňou, kde môžete skladovať aj špinavé či mokré veci. Na zahodenie nemusia byť ani dva vchody pre pohodlnejšie vstupovanie do vnútra a zároveň tak získate aj lepšie vetranie a odvod vlhkosti zo stanu.

 

Ako často budete stan používať?

Je dôležité si uvedomiť, v akých podmienkach a ako často budete stan využívať. Zvážiť musíte či sa vám oplatí drahší, ale odolnejší expedičný stan, vybavený najnovšími technológiami, ktorý využijete až v prípade, že budete pravidelne chodievať na zálesácke túry a to bez ohľadu na počasie. Vtedy určite oceníte relatívny komfort a ochranu, ktorý týmto stanom získate. No ak si stan nájde uplatnenie len počas zopár pekných dní v roku alebo ako nutnosť pre letné festivaly, tak vám určite vystačí základný jednoplášťový stan.

 

Ako je to so skladnosťou a materiálmi stanu?

Pozostáva váš štýl stanovania z toho, že päť dní strávite na jednom mieste alebo budete meniť lokalitu a stavať/rozkladať stan každý deň znova? Táto otázka rozhoduje o výbere materiálov a konštrukcie stanu. Pri častom skladaní a rozkladaní sú najviac namáhané stanové tyče. Tu platí, že dural odoláva častému ohýbaniu lepšie ako klasické sklolaminátové tyče. Samozrejme, premietne sa to vo vyššej cene, ale stan aspoň niečo vydrží. Spojitosť nájdete aj pri váhe a použitých materiáloch na steny stanu. Všeobecne platí, že čím lepšie materiály sú použité na vrchnú časť stanu – tropiko, tým je stan ľahší. Opäť ale platí, že s kvalitou rastie cena.

 

TYPY STANOV PODĽA TVARU

Stany iglu

V súčasnosti ide o najpoužívanejší typ stanu. Hlavnou výhodou pri väčšine modelov je ich úplná samonosnosť, čo znamená, že stan dokáže stáť bez jediného kolíku alebo ukotvenia napínacím lanom. Táto výhoda sa prejaví pri stanovaní na tvrdom podklade, do ktorého nie je možné zapichnúť ukotvenie alebo pri náhlom zhoršení poveternostných podmienok, kedy nemáte čas na zdĺhavé prípravy stanu.

Tunelové stany

Ich názov je odvodený od ich tvaru. Hlavnou prednosťou tohto typu je veľmi dobré riešenie vnútorného priestoru, ktorého je skutočne dostatok. Za hlavný nedostatok sa dá považovať nutnosť ukotvenia a napínania stanu.

Áčkové stany

Starší typ stanu, ktorý už v obchode takmer nenájdete. Ide o stan, v ktorom je strecha podopretá dvoma tyčami, pričom je ukotvená a napnutá šnúrami. Vnútorný priestor týchto stanov je horšie využiteľný, je potrebné kotviť ich viac ako obyčajné stany a aj napriek tomu oveľa horšie odolávajú nárazovému vetru v porovnaní s novšími typmi stanov.

 

TYPY STANOV PODĽA VRSTIEV

Jednoplášťové (jednovrstvové ) stany

Môžete sa s nimi stretnúť v dvoch podobách. Prvá je dosť jednoduchá, ide o stany určené na pár použití v letnej sezóne. Druhý variant je v podobe moderných a extrémne ľahkých mini stanov, ktoré sú vyrábané z vysoko funkčných membránových materiálov.

 

Dvojité stany

Pri dvojitých stanoch sa využívajú dve vrstvy a rozlišujeme dva druhy týchto stanov. Pri prvom sa prúty prevliekajú cez tunely tropika – vonkajšej vrstvy a vnútorná sieťka sa zavesí na samotné tropiko. V druhom prípade sa vnútorná časť stanu zavesí na konštrukciu, cez ktorú sa prehodí tropiko. Pri prvom spôsobe je hlavnou výhodou možnosť postaviť samotné tropiko, vyššia pevnosť stanu a možnosť postaviť obe vrstvy súčasne. Druhý spôsob je jednoduchší, lacnejší a v zime sa na vrchnej vrstve nezadržuje toľko snehu.

 

Dvojplášťové stany

Je to najpoužívanejšia koncepcia výroby stanu. Pri týchto stanoch ide o to, obmedziť zrážanie vodných pár vo vnútri stanu, a čo najefektívnejšie sa zbaviť vlhkosti  spôsobenej dýchaním, prípadne mokrými vecami. Vnútorná vrstva stanu je z tohto dôvodu vyrobená zo vzdušného materiálu, ktorý prepustí vlhkosť na vonkajšiu vrstvu (tropiko), kde sa para vyzráža. Dvojplášťový stan umožňuje, aby sa medzi vnútornou vrstvou a tropikom voda odparila vďaka cirkulujúcemu vzduchu. Voda, ktorá sa aj napriek tomu na tropiku zrazí, stečie dole a vnútorný stan tak ostáva suchý.