Čo je parfum?

Parfum je výrazný vonný koncentrát, ktorý obsahuje 15 až 30% aromatickej zmesi, no výnimkou na trhu nie sú ani silnejšie kompozície.

·        Parfum je spisovný slovenský názov pre koncentrovanú voňavku (slovo parfém je čechizmus).

·        Ide o veľmi nápadité vône a ich cena je pomerne vysoká.

 

Tip:

Parfum by mal byť vyberaný s ohľadom na príležitosť. Najviac sa hodí na večer alebo na slávnostné podujatie, práve pre svoju výdatnú sýtosť.

 

Čo je parfumovaná voda?

Parfumovanú vodu tvorí 8-15% vonná kompozícia v koncentrovanom  v 85-90% liehu.
Podobne, ako pri parfumoch aj pri parfumovaných vodách existujú silnejšie verzie označované „intense“, ktoré tvorí až 20% vonná zmes.

Tip:

Každá vôňa má svojráznu intenzitu, ktorá je určená jej ingredienciami a spôsobom ich spracovania. To, že parfumovaná voda má menšie percentá ako parfum, ešte neznamená, že zákonite musí voňať menej výrazným dojmom.

 

Čo je toaletná voda?

Toaletná voda má menšie percentuálne zastúpenie kompozície v koncentrovanom liehu, pohybuje sa na úrovni 4-8%.

Tip:

Toaletná voda aj parfumovaná voda sú vhodnejšia na používanie počas bežného dňa.

 

Čo je kolínska voda?

Ide o 3 až 5% kompozíciu v zriedenom etanole (najčastejšie 70%).

 

Tip:

Ak sa vám názov kolínska zdá príliš nóbl, tak vedzte, že medzi bežnými spotrebiteľmi je viac zaužívaný názov voda po holení.

 

Čo je to tester?

Tester býva uložený v rovnakej fľaštičke ako parfum, ibaže s nevýrazným obalom, najčastejšie sivej farby, bez ozdobných prvkov. Občas mu môže chýbať aj viečko flakónu.Najpodstatnejším faktom je to, že vôňa v testeri je úplne zhodná s arómou v drahšej škatuľke.

Tip:

Tester je rozumné riešenie, kedy za nižšiu cenu dostanete rovnaký produkt. Vhodný je predovšetkým pri kúpe vône pre vlastnú potrebu, kedy nezáleží na vzhľade. Parfum v klasickom balení sa viac hodí, ak ho chcete darovať niekomu druhému.

 

Čo je to flakón?

Flakón je ozdobná fľaštička, v ktorej sa nachádza parfum. Najčastejšie je vyrobená zo skla.

Skúsenosť:

Prázdny flakón nemusíte hneď vyhadzovať, môžete ho naplniť iným parfumom (predtým ho však treba poriadne vymyť liehom, aby nedošlo k miešaniu vôní) alebo ho otvorený postaviť do šatníka, aby dodal príjemnú vôňu vášmu oblečeniu.

 

Čo je to kompozícia parfumu?

Doby, kedy parfum tvoril extrakt iba z jednej kvetiny, sú nenávratne preč. Súčasné parfumy vznikajú miešaním rôznych esencií.

 

Obsah vonnej zmesi vyjadruje tzv. pyramída prísad, ktorú tvoria tri časti:

Hlava reprezentuje prvý dojem, ktorý nadobudnete pri danej vôni, na základe použitých rýchlo prchajúcich látok. Tuto zložku vnímate asi prvých 15 minút od nanesenia.

Srdce je „falošné jadro“ celého parfumu. Uvoľňuje sa postupne (2 - 3 hodiny) a dopĺňa charakteristický buket základu.

Základ tvoria najmenej prchavé látky, uvoľňujúce sa 3 až 4 hodiny, pri niektorých najkvalitnejších parfumoch sa tento čas môže vyšplhať až na desiatky hodín. Do základu patrí šesť hlavných esencií:

kvetinová, orientálna, cyprusová, fougerová, citrusová, levanduľová + existuje ešte aj mošusová skupina, ktorá má univerzálny charakter a môže sa používať v kombinácií so všetkými skupinami.

 

Ako vybrať správny parfum alebo inú vôňu?

Skúšanie, skúšanie a ešte raz skúšanie. Rovnako, ako princ musel pobozkať veľa žiab, kým našiel tú pravú, podobne sa ani vy nemôžete vzdať po prvým troch pokusoch. Správna vôňa je veľmi subjektívna vec.

 

Tip:

Hovorí sa, že by ste nemali používať iba jednu voňavku počas celého roka. Na leto sa viac hodia ľahké a svieže esencie a na zimu skôr ťažšie vône. Ale ak ste spokojní vy, nejaké mýty, vás nemusia trápiť.

 

DOBRÉ RADY PRI VÝBERE SPRÁVNEJ VÔNE:

·        Testovanie parfumu na vatičkách, papierových prúžkoch či do krytky parfumu vám síce môže napovedať, no berte na vedomie, že takáto vzorka neodpovedá vôni výrobku vo fľaštičke. Parfum v kontakte s vašou pokožkou vonia odlišne. Odporúča sa testovanie na zápästí, ale privoňajte až po krátkej chvíli, aby parfum splynul s vašou prirodzenou vôňou.

·        Na jeden ťah vyskúšajte dva, maximálne tri parfumy. Pri väčšom počte by váš čuch mohol byť otupený a s výsledkom by ste na druhý deň nemuseli byť spokojní.

·        Ak ste doma a máte k dispozícii viacero skúšobných vzoriek, ktoré chcete otestovať (napriek predchádzajúcemu varovaniu), môže vám výborne poslúžiť zrnková káva na neutralizáciu vôní.

·        Najvhodnejší čas na skúšanie parfumov je skoro ráno. Vtedy sú vaše zmysly ešte v najlepšej kondícií a nie sú poznačené celodenným zhlukom rozmanitých pachov.

·        Cestou skazy je aj výber na základe pôsobivého marketingu, honosného obalu či krásneho flakónu.

·        Vôňa musí dopĺňať vašu jedinečnú osobnosť. Musí vás povzbudiť, inšpirovať a dodať vám istotu. Mala by byť príjemná, zapamätateľná, no zároveň nie príliš vyzývavá.

 

Tip:

Nechajte sa inšpirovať najobľúbenejšími dámskymi vôňami.

 

Na aké miesta je najlepšie nanášať parfum?

Pri aromatickejších vôňach je najlepšie nanášať pár kvapiek na miesta, kde najviac pulzuje krv, čiže spánok, ušné lalôčiky, zápästie alebo do do lakťových jamiek.

Menej koncentrované prípravky môžete aplikovať aj na oblečenie z prírodných materiálov, treba však dávať pozor na škvrny. Potom nezabúdajte oblečenie dobre vyprať, aby sa na ňom nehromadili rozličné arómy.

 

Skúsenosť:

Okrem dobre prekrvených miest na tele, sú vhodne na nanášanie aj čerstvo umyté vlasy. A ak plánujete chytať bronz, tak na parfumovanú vodu radšej zabudnite, mohla by vyvolať alergickú reakciu.

 

Akú majú parfumy životnosť?

Ako každý iný spotrebný tovar aj parfum má svoju dobu životnosti.  Vo všeobecnosti platí zásada, že ak nie je parfum vystavený priamemu slnečnému svetlu, tak aj po otvorení by sa jeho životnosť mala približovať jednému roku.

·        Nerozbalený parfum by mal vydržať aj viac ako dvanásť mesiacov.

·        Toaletné vody môžu slúžiť až 2 roky.

·        Parfum je starý, ak jeho farba získava tmavší odtieň alebo sa úplne mení, jeho buket chytá kyslejší podtón a okolo veka fľaštičky sa objavujú kryštalické nánosy.

 

Tip:

Po nanesení vráťte flakón do škatuľky, môžete mu tým predĺžiť dobu spotreby. Na dĺžku životnosti má vplyv aj spôsob aplikovania vône. Vône, ktorých obsah je v spreji, vydržia dlhšiu dobu ako tie, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s pokožkou.

 

NA ZÁVER PAMÄTAJTE, ŽE:

·        Každý človek je jedinečný so sebe vlastnou vôňou. Tá sa odvíja od pokožky, životného štýlu, spôsobu stravovania atď...

·        Parfum, ktorý vám neodolateľne vonia na vašich známych, môže na vás pôsobiť úplne iným dojmom.

·        Lahodná vôňa dokáže podnietiť vaše zmysly a pre vášho partnera môže byť tým pravým povzbudením, ktoré ho dokáže naštartovať.

·        Vôňu si vyberajte podľa svojho vkusu. Môžete si nechať odporučiť obľúbené vône či porovnávať a hľadať najnižšie ceny parfumov, no konečné slovo máte vy.

·        Nezabúdajte na zlaté pravidlo: vôňa nesmie nikdy obťažovať okolie a menej je vždy viac.

 

Tip:

Potešte svojho partnera voňavým prekvapením.