Klimatizácia už dávno nie je iba výsadou moderných novovybudovaných kancelárií. Ich technológia sa vyvíja, ceny klesajú a kvalitnú a výkonnú klimatizáciu dnes môžete nájsť pri vstupe do všetkých hypermarketov, obchodných centier, ale svoje miesto si našla aj v menších kanceláriách či domovoch. Jednoducho klimatizácia preniká do našich životov a postupne si v nich udomácňuje podobne ako televízory, pračky či počítače.

 

Ako funguje klimatizácia

Princíp fungovania klimatizačných jednotiek je pomerne jednoduchý – ich primárnym účelom je prispôsobovanie teploty podľa požiadaviek. Klimatizácia v podstate filtruje vonkajší vzduch, ktorý po nasatí prejde procesom úpravy vlhkosti a teploty podľa zvolených kritérií. Najväčšou výhodou je, že predvolenú teplotu dokážu neustále udržiavať, aj keď sa vonkajšie podmienky zmenia o niekoľko stupňov.

Štandardný typ klimatizácie dokáže iba chladiť. Existujú však modely, ktoré dokážu aj vykurovať. Ide o rovnaký princíp ako pri chladení, akurát je otočený. To znamená, že z okolia je privádzané teplo do klimatizovaných priestorov pomocou tepelného čerpadla.

 

PRE KÚPOU KLIMATIZÁCIE ZVÁŽTE TIETO FAKTORY:

1.      Veľkosť priestorov a počet izieb, v ktorých bude klimatizácia fungovať, na to nadväzuje potrebný výkon klimatického zariadenia.

2.      Rozmyslite si či chcete klimatizáciu využívať iba na chladenie alebo s ňou budete aj vykurovať či vetrať.

3.      Dôležitým aspektom je aj množstvo finančných prostriedkov, ktoré ste ochotní investovať. Spravte si provizórny cenový strop, podľa ktorého neskôr usúdite či zaň dokážete kúpiť postačujúcu klimatizáciu.

4.      Zvážiť musíte aj možnosť servisu. Klimatizácia je len ďalší spotrebič a aj ten najkvalitnejší občas začne robiť neplechu. Preto voľba či si zaobstarať montovanú alebo prenosnú klimatizáciu môže zohrať veľkú úlohu pri rozhodovaní.

5.      Výhody prenosných klimatizácií netreba menovať, majú ich v názve. Pri montovaných typoch dbajte na overených dodávateľov. Tí najlepší poskytujú bezplatný záručný servis do 24 hodín. Berte do úvahy aj fakt, že sa musíte rozhodnúť o rozmiestnení vnútorných aj vonkajších jednotiek, aby boli účinné a dostupné pre prípadne opravy.

6.      Ak si nie ste istí, pýtajte sa odborníkov v špecializovaných obchodoch. Asistenti predaja v supermarketoch sú platení podľa predaja, takže všetky modely budú skvelé a vydržia vám naveky, takže veľa odborných rád o konkrétnych modeloch sa od nich nedozviete. Nebojte sa pýtať.

7.      Pri výbere klimatizácie nevyberajte iba podľa ceny. Ak chcete kvalitu, minimálnu hlučnosť a spoľahlivosť, tak stavte na značkových dodávateľov, ktorí v konkurenčnom boji často dokážu ponúknuť prijateľné ceny a radšej odolajte príliš lacným nepodarkom.

 

 Aký výkon by mala mať klimatizácia?

Ide o najdôležitejší parameter pri výbere klimatizácie. Je logické, že čím väčší priestor budete chcieť klimatizovať, tým väčší výkon budete potrebovať.

Pamätajte, že...

o       Klimatizácia, ktorej výkon je vyšší ako potrebujete, bude zbytočne zvyšovať spotrebu celého zariadenia a vysoká výkonnosť môže navyše začať poškodzovať vaše zdravie.

o       Pri príliš slabom výkone klimatizačnej jednotky nebude priestranstvo dostatočne klimatizované, a tým sa bude strácať význam klímy. Navyše budete mať tendenciu nastavovať výkon na maximum, čo opäť povedie k zvyšovaniu spotreby, ale aj hluku.

 

Výkon je teda dôležitý, ale ako zistiť, akú výkonnú klimatizáciu potrebujem?

Odpoveď je pomerne jednoduchá. Platí vzorec, ktorý vám dá približnú odpoveď. Ten hovorí, že na 1 m3 potrebujete výkon 40-60 W. Okrem toho musíte počítať aj s dodatočnými faktormi ako druh stavby, veľkosť okien, množstvo teplo vyžarujúcich spotrebičov, počet ľudí v izbe, orientácia miestnosti vzhľadom na svetové strany a podobne.

 

Pamätajte, že...

o       Ochladzovače vzduchu nie sú klimatizačné zariadenia.

o       Klimatizácia musí mať vo svojom tele zabudované chladivo, ktoré pri ochladzovačoch nenájdete. Tento údaj o jeho obsahu je uvedený na každej klimatizačnej jednotke.

o       Ochladzovač má na rozdiel od klímy nádržku na vodu, pretože dokáže vzduch aj zvlhčovať, zatiaľ čo klimatizácie len zbavovať vlhkosti.

                                                        

Základný konvenčný model alebo inverter?

Aj keď majú klimatizácie podobný  vonkajší vzhľad, vo vnútri to môžu byť úplne odlišné technológie. Tie sa starajú o funkčnosť celého zariadenia, konkrétne ide o typ kompresora, najväčšieho požierača elektrickej energie v celej klimatickej jednotke.

Pamätajte, že...

o       Celé je o tom, že inverter je šetrnejší, má tichšiu prevádzku a aj životnosť je oproti základnému modelu vyššia (asi o 35 - 40 %). Inverter je využiteľný až do - 15°C.

o       Konvenčný model je vhodný pri najnižšej teplote do 0°C. To znamená, že tieto klimatizácie sú vhodné na používanie prevažne na jar a v jeseni.

Tip:

Vlhkosť vzduchu v klimatizovanej miestnosti by mala byť v intervale 40 až 60 %

 

S tepelným čerpadlom alebo bez?

Ak bude možnosť, tak určite s tepelným čerpadlom. Vďaka čerpadlu je klimatizácia obohatená aj o vykurovaciu funkciu a s jeho pomocou dokážete ušetriť na elektrickej energii. Čerpadlo berie teplo z vonkajšieho prostredia, a tým dokáže výrazne ušetriť náklady oproti bežným elektrickým vyhrievačom.

Tip:

Klimatizácia nemusí vedieť iba chladiť a kúriť. Súčasné zariadenia toho zvládajú omnoho viac. Napríklad, niektoré typy majú zabudovaný ionizátor, čistia vzduch, vedia odvhlčovať, zachytávať prach, ničiť vírusy a podobne.

 

Klimatizácia a zdravie ľudí

Pri dodržiavaní zásad o správnom používaní aj udržiavaní klimatizácie sa nemáte čoho obávať.

Pamätajte, že...

o       Kompletná dezinfekcia klimatizácie by mala byť vykonávaná aspoň raz ročne, najlepšie pred začiatkom sezóny. Čiastková údržba by sa mala robiť na mesačnej báze (jednoduché prefúknutie alebo prepláchnutie filtrov).

o       Teplota v klimatizovanej miestnosti by oproti vonkajšiemu prostrediu nemala byť nižšia o viac ako 7 °C a prúdenie vzduchu po miestnosti by nemalo byť príliš citeľné.

Používania klimatizácie sa nemusia obávať ani alergici. Klimatizácie s vyspelými funkciami (zachytávanie chlpov zvierat, roztočov, baktérií…) sa pomaly, ale isto stávajú vyhľadávanými pomocníkmi pre uľahčenie ich života.

 

Ako je to s hlučnosťou klimatizácie?

Nepochybne jedným z najväčších strašiakov pri výbere klimatizácie je hlučnosť. Tento faktor je podstatný či už pri používaní klimatizačného zariadenia na pracovisku, ale aj v domácom prostredí. Určite by ste nechceli obetovať pocitové pohodlie na úkor toho vnemového. Dnešné modely disponujú rozličnými režimami prevádzky (nočný režim, denný režim a podobne) pre komfortnejšie používanie.

Pamätajte, že...

o       Prenosné klimatizácie sú hlučnejšie.

o       Prijateľná hodnota hluku, pri ktorej sa dá pokojne spať, sa pohybuje na úrovni do 20 dB.

o       Hluk do 30 dB môžeme prirovnať k tikajúcim hodinám.

o       50 dB je hlučnosť , ktorú vydávame pri bežnej konverzácií.

Tip:

Čím je klimatizácia výkonnejšia, tým sa zvyšujú jej zvukové prejavy. Pre čo najnižšiu prevádzku preferujte klimatizácie s inverterom.

 

V SÚČASNOSTI NA TRHU MÔŽETE NÁJSŤ DVA DRUHY KLIMATIZÁCIÍ:

Nástenné (zabudované) klimatizácie

Pozostávajú z vnútornej a vonkajšej (kondenzačnej) jednotky. Obidve zariadenia sú prepojené prostredníctvom izolovaného potrubia, aby sa predišlo tepelným stratám. Cez potrubie prúdi chladivo, ktoré sa premieňa na chladiacu kvapalinu.

Vnútorná časť sa inštaluje v miestnosti, tak aby prúdenie vzduchu nebolo priamo smerované na ľudí v nej. Vonkajšia môže byť na streche, na stene budovy, balkóne a podobne (samozrejme s ohľadom na jej hmotnosť).

Pamätajte, že...

o       Zabudované klimatizácie nájdu uplatnenie v kanceláriách aj domácnostiach.

o       Vnútornú jednotku môžete ovládať diaľkových ovládačom pre väčší komfort.

o       Vzdialenosť vnútornej a vonkajšej jednotky musí byť čo najkratšia. Obe časti by nemali byť od seba ďalej ako 25 m (pri niektorých modeloch je možná aj väčšia dĺžka).

o       Pri nástenných klimatizáciách sa stretnete s označením split, respektíve multisplit.

 

Split klimatizácia pozostáva z oddelenej vonkajšej časti, ktorú tvorí kompresor a vnútornej jednotky (výparník). Spilt jednotky sú ideálnym riešením do najrôznejších priestranstiev, no ich cena je trochu vyššia.

Multisplit klimatizácie sa používajú pri vývode do viacerých miestností. Ich zásadnou výhodou je, že vám bude stačiť iba jedna vonkajšia jednotka, ku ktorej sa dá pripojiť viacero vnútorných jednotiek. Priaznivo vychádza aj cena takýchto klím a hlučnosť tiež patrí medzi tie nižšie.

Klimatizačné zariadenia na princípe split sú najbežnejšie používané klimatizácie v obydliach. V prípade, že sa nedá použiť ani jeden z týchto variantov, mate na výber z mobilných klimatizácií.

 

Mobilné (prenosné) klimatizácie

Tento typ klimatizácie netreba montovať na stenu a svoje miesto v požadovanom priestore si nájde pomerne ľahko. No na prúdenie vzduchu je potrebná hadica pre nutné odvádzanie tepla von z priestoru.

Vo väčšine prípadov sa klimatizácia dáva blízko k oknu, aby ste mohli hadicu bez problémov vysunúť z okna. Je, samozrejme, možné inštalovať ju aj do steny, ale k tomu je potrebné preraziť v stene otvor, ktorým povediete hadicu von. Priemer hadice je obyčajne 12 až 15 cm.

Tip:

Pri hadiciach na odvádzanie vzduchu pri prenosných klimatizáciách si dávajte pozor na jej dĺžku. Ak zistíte, že je príliš krátka, jej predĺžením môže výrazne klesnúť výkon klimatizačnej jednotky. Preto radšej dvakrát merajte a raz kupujte.

Na kúpu prenosných klimatizácií nemusíte vyhľadávať odborných predajcov, bežne ich nájdete v nákupných centrách. Dôležité je, že nejde o komplexné riešenie, ale skôr o rýchlu pomoc.

Mobilná klimatizácia kombinuje chladiaci kompresor, ventilátor a čistiace filtre. Tento typ klimatizácie je cenovo dostupný, pomerne ľahko prenositeľný s jednoduchou inštaláciou. Z toho sa dá dedukovať, že bude patriť medzi hlučnejšie a preto sa ich použitie nemusí nevyplatiť v obytných priestoroch.