Strih- nemenej dôležitý je i samotný strih čižiem. Začneme s prednou časťou topánky. Dámy, ktoré majú širšie chodidlá by mali siahnuť po oblejších a širších špičkách. Je pravda, že niekedy chceme nasledovať módne trendy, ale čo z toho, keď o pár rokov zistíme, že sa naše nohy úplne zdeformovali nosením práve takýchto nekomfortných strihov. Ďalším pravidlom je výška sáry. Čím nižšia dáma, tým sa výber viac zužuje na čižmy tesne pod kolená. Členkové čižmy by nižšiu postavu iba viac skrátili a naopak čižmy nad kolená by pôsobili doslova vtipne. V tomto prípade tak trochu závidíme dlhonohým dámam.

 

 


Farba- ak hovoríme o obuvi, ktorú chceme nosiť celú jeseň alebo zimu, mali by sme mať napamäti, že čím neutrálnejšia farba tým jednoduchšia na kombinovanie. Čierna, rôzne odtiene hnedej či béžovej budú mať zelenú snáď každú sezónu. K nim sa pripája i šedá farba a túto sezónu bezpochyby i odtiene bordovej alebo vínovej.


Ozdoby- ozdoby na čižmách vedia zo samotných topánok niekedy spraviť i umelecké dielo, avšak zasa by sme sa mali prikloniť k spomínanému pravidlu: menej je niekedy viac. Nič však nepokazíte čižmami, ktoré majú jemné akcenty v podobe vsadených zipsov, zlatej či striebornej pracky, zapínania na šnurovanie alebo umelej kožušiny v oblasti členka. Tu však zasa pripomíname, že ak máte širšie lýtka, siahnite radšej po čižmách bez akejkoľvek vrsty iného materiálu v tejto oblasti nohy.


Výška opätka- každá dáma by mala mať v botníku aspoň jeden pár čižiem na širokom a zároveň nízkom opätku, ktorý je vhodný na každodenné nosenie. Jej botník by mal však obsahovať ako inak i čižmy na vysokom či aspoň mierne vyššom opätku, ktoré môže využiť na pracovnú večeru alebo inú spoločenskú udalosť, ktorá si priam vyžaduje elegantnejšie oblečenie. Ak ste však fanušíčkou práve takýchto vysokých opätkov, kľudne po nich siahnite i každý deň. Potešíte tým nejedno mužské oko!