Probiotiká sú vo všeobecnosti akýmisi dobrými baktériami, živými organizmami ktoré môžu priaznivo ovplyvňovať zdravie konzumenta zlepšovaním rovnováhy jeho črevnej mikroflóry. Práve tam sa totiž vyskytuje obrovské množstvo mikroorganizmov, ktoré môžu v prípade ich nedostatku ľudskému telu spôsobiť nepríjemné problémy, znížiť celkový imunitný systém a napomôcť tak k prepuknutiu rôznych chorôb. Probiotiká udržiavajú rovnováhu týchto mikroorganizmov a tiež zabezpečujú fyzickú a psychickú pohodu, znižujú cholesterol, pomáhajú pri boji s rôznymi ochoreniami a taktiež predlžujú aktívny život každého z nás.

Pri kúpe probiotík je vhodné ujasniť si, koľko sme ochotní investovať a načo budú tieto probiotiká slúžiť. Pri výbere by sme mali dbať nielen na cenu ale aj na konkrétnu značku a najlepším riešením je pred kúpou skontrolovať konkrétny výrobok napríklad na internete, kde množstvo ľudí píše svoje názory na konkrétne značky a ich produkty. Probiotiká v obchodoch možno rozdeliť podľa ceny, typu skladovania, dennej dávky a deklarovanému obsahu, ktorý však nemusí byť v každom prípade pravdivý. Príkladom môže byť nezávislý test jedného z mnohých slovenských magazínov, ktorý sa pozrel na skutočný obsah laktobacilov a bifidobaktérií konkrétnych výrobkov predávaných na Slovensku a porovnal ich s číslami na etiketách. Niektoré z probiotických produktov uvádzali hodnoty niekoľkonásobne nižšie a tak sa mohlo ľahko stať, že z uvádzaných štyroch miliónov mikroorganizmov bolo v tabletkách menej ako 500.


(Zdroj: www.daflorn.com)

Ak teda nechcete iba vyhodiť peniaze do vzduchu, odporúčame sa popozerať po certifikovaných predajcoch probiotických produktov, ktorý vlastia exportné certifikáty od Ministerstva zdravotníctva, rôzne stanoviská a odporúčania či uvádzajú výsledky svojich vlastných klinických testov. Takouto firmou na Slovensku je napríklad Daflorn, ktorá ponúka množstvo výrobkov z ktorých je každý určený na niečo iné, poprípade má inú chuť. Kúpiť si tak môžete nielen rôzne práškové mlieka ale aj kapsule, masky na tvár či dokonca glycerínové mydlá a medy. Samozrejmosťou sú aj probiotiká určené pre zvieratá ako sú koníky či včely. 

Viac info o probiotikách a ich vplyv na ľudské telo nájdete na www.hab.sk v sekcií Medi clinic.