Napriek tohtorečnému premenlivému počasiu, keď poriadne neviete či je zima, jar alebo jeseň, polku januára môžeme považovať za lyžiarsku sezónu v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám stručne načrtneme pár tipov a rád ako sa môžete správne postarať o svoje lyže alebo snowboard aj v pohodlí vášho domova (garáže).

Väčšina lajkov sa o svoje lyže veľmi (vôbec) nestará, poprípade vyhľadajú raz-začas profesionálny servis. V prípade veľmi poškodenej sklznice po kolízií s nejakým šutrom v našich zatiaľ tento rok nie bohvieakých podmienkach sa profesionálnemu servisu asi nevyhnete, avšak základný tuning ako voskovanie zvládnete aj samy, ušetríte peniaze za servis a predĺžite životnosť vašich lyží alebo snowboardu.

Voskovanie znižuje odpor a pomáha lepšiemu kĺzaniu sklznice po svahu. Taktiež zabraňuje oxidácií a funguje ako prevencia pred poškodením lyží alebo snowboardu. Existuje viac druhov vosku a spôsobov ako ho aplikovať. Základný je tvrdý vosk, ktorý sa nahreje, rozpustí a aplikuje sa na sklznicu. Následne sa rovnomerne roznesie po povrchu pomocou žehličky (v prípade, že nemáte špeciálnu žehličku na voskovanie, postačí aj bežná na oblečenie). Nakoniec odstránite prebytočný vosk z povrchu a hrán pomocou škrabky tak, aby na povrchu sklznice zostala len jemná rovnomerná vrstva vosku. Pred aplikovaním takéhoto vosku je však dôležité vybrať taký, ktorý zodpovedá teplote v akej plánujete lyžovať. Existujú rozne druhy vosku pre plusové teploty, teploty okolo nuly a teploty pod nulou.Existujú ešte ďalšie typy vosku ako tekutý vosk, ktorý si so sebou môžete vziať aj na svah a aplikovať v podstate kedykoľvek. Mal by byť výbavou každého rýchleho lyžiara.
 

Správanie sa k lyžiam a snowboardom s úctou počas prevozu a uskladnenia tiež pomôže k ich dlhšej životnosti. Citlivé zaobchádzanie, obal alebo kryt pri prevoze, skladovanie na suchom mieste a nie v truhle na lyže na streche auta počas týždňovej lyžovačky sú základné prístupy, ktoré zaručia dlhšiuživotnosť a obmedzia ich poškodenie.