Veľa ľudí sa zvyčajne až tak neteší na zimu, ale ak na sneh a mráz nie ste pripravení vy, mali by ste sa ubezpečiť, že aspoň váš štvorkolesový tátoš je.

Pred zimou a snežením

V prvom rade netreba príliš dlho čakať a spamätať sa až keď začne mrznúť. Základom správne postaraného sa auta v zime je pripraviť ho už na jeseň.

Ako prvé by ste mali svoje auto poriadne navoskovať ochranným voskom, čo ochráni lak a zároveň bude pre vás jednoduchšie dostať sneh z auta, keď s ľahkosťou skĺzne z navoskovaného povrchu.

Tiež by ste mali pred zimou skontrolovať, či motorový olej vo vašom aute je typu pre teploty pod nulou. Tento typ oleja umožňuje ľahšie naštartovanie a zároveň je šetrnejší k motoru počas prvých minút jazdy, pokým sa v chladnom počasí motor zahreje.

Určite si skontrolujte autobatériu, ak je staršia ako dva roky, je pravdepodobné, že sa s ňou v mrazivých teplotách objavia problémy. V neposlednom rade skontrolujte opotrebovanosť vašich zimných pneumatík.
 

Počas zimy

Počas mrazov sa často stáva, že zamrznú dvere od auta. Na tieto okolnosti je najjednoduchšie mať pripravený obyčajný rozmrazovač zámkov, ktorý sa dá zohnať za pár eur.

Aj v zime je dôležité, aby sa auto pravidelne umývalo. Posypy ciest nie sú pre povrch auta práve priaznivé a po čase vedia spraviť škodu. Či už umývate v automatických umývarkach alebo ručne, autokozmetiku určite netreba zanedbať počas tohoto obdobia.

Samozrejmosťou je nemrznúca zmes do ostrekovačov a jej správne namiešanie. Taktiež nezabudnite na nejaku tú metličku a škrabku na zamrznuté sklo, s našou nevyspytateľnou slovenskou zimou neviete, kedy ich budete potrebovať.

V zime je niekedy ťažko vidieť, čo sa deje za čelným sklom pred vami, preto je dôležité, aby ste sa pokúsili viditeľnosť ovplyvniť starostlivosťou o čelné sklo. Pomôžu prípravky proti zahmlievaniu skiel, poprípade prípravok "tekuté stierače".