Mnohé ženy trápia krehké nechty. Ľahko sa lámu a štiepia. Necht trochu podrastie a hneď sa zlomí. Pozornosť venujeme vlasom, mejkapu či oblečeniu. Rovnako by sme sa však mali sústrediť na pekné a upravené ruky, ktoré sú, koniec koncov, súčasťou outfitu a celkového dojmu.


Tipy ako sa správne starať o nechty:

1. Používajte rukavice pri domácich prácach
Vo všeobecnosti nechty, ale i pokožku na rukách poškodzuje používanie čistiacich prostriedkov a saponátov. Nechty neobsahujú veľa lipidov (tukov), čistiace prostriedky majú vysoký odmasťujúci účinok a spôsobujú ich vysúšanie a následné lámanie. Preto je dobré používať rukavice, ktoré ruky i nechty ochránia. Nechtová platnička sa odmasťuje aj nadmerným lakovaním a odlakovávaním. Následne sa nechty štiepia.
2. Vyživujte ich zvnútra
Tak ako vlasy a pokožka, aj naše nechty vnímajú stravu, ktorou sa dennodenne kŕmime. Tenkým nechtom chýba vitamín A. Nájdete ho v rybách, pečienke, žĺtku, mlieku, špenáte, brokolici či v zelenine žltej a červenej farby. Zdrojmi železa sú zase mäso a orechy. Pre nechty sú dôležité najmä vitamíny skupiny B, ktoré sú v sóji, pivných kvasniciach, syroch, slnečnicových semienkach, morských riasach, vajciach alebo orechoch.
3. Olejová kúra
Častým problémom sú aj nechty, ktoré sa štiepia, lámu, sú krehké alebo zničené umelými nechtami. Pomáha najmä namáčanie do extra panenského olivového oleja. Olejová kúra pôsobí ako balzam. Aplikujte ju každý deň po 10 minút aspoň mesiac.
4. Bolestivé zádery
S nepríjemnými zádermi môžeme bojovať napríklad pomocou potravín bohatých na proteíny, vitamín C a kyselinu listovú. Nielen rukám, ale aj nechtom prospeje denná dávka mastného krému, napríklad mandľového.
5. Pilník vs. nožnice
Nechty ocenia, ak vymeníte nožnice za pilník. Ideálne keramický. Nebrúste ich hneď po sprchovaní či kúpeli. Mokré sa ľahko lámu. Obrusujte ich vždy jedným smerom, nie ako pri ťahaní pílou. Nepodceňujte leštenie. Zlepšuje prísun krvi do nechtových lôžok, a tým stimuluje ich rast.


Záhada bielych škvŕn

Na nechtoch sa často objavujú ojedinelé alebo viacpočetné biele škvrny. Viažu sa k nim rôzne povery. Podľa niektorých sú príznakom ochorenia, nadmerného ukladania soli alebo nedostatku D vitamínu v organizme, či dokonca prísľubom skorého vydávania sa alebo kvitnúceho šťastia. Omyl! Biele škvrny vznikajú ako následok jemného porušenia tenkej vrchnej vrstvy nechtu. Do nechtovej platničky sa vtedy dostanú bublinky vzduchu, ktoré vnímame ako biele škvrny.
Pôsobením vonkajších faktorov môže niekedy dôjsť k zmene sfarbenia nechtov. Napríklad pri čistení niektorých druhov zeleniny či ovocia nechty zhnednú. Fajčením získajú nechty žltkasté sfarbenie.


Praktický pomocník krásnych nechtov a vlasov

Ak neprijímame dostatok živín v strave, dnes už je na trhu dostupných mnoho výživových doplnkov, ktorými môžeme jednoducho doplniť chýbajúce látky. Kremík sa uplatňuje pri tvorbe spojivových tkanív, kostí, kĺbov, chrupaviek a podobne. Biotín zase priaznivo vplýva na kvalitu a funkciu kože, slizničných membrán a vlasov. Zinok priaznivo ovplyvňuje kvalitu kože a podporuje jej revitalizáciu. Kyselina pantothenová (vitamín B5) prispieva k udržaniu zdravej kože, nechtov, vlasov, zubov a kostí. 

Viac info na www.hab.sk v sekcií Beauty clinic.