V učebniciach a na internete zvyčajne nájdete odborné články, ktoré ale nie sú úplne vhodné pre začiatočníkov, osobne som s tým mal veľké problémy, nerozumel som im,  a preto vám skúsim v zrozumiteľnej reči napísať pár rád.

Ako prvé si musíme ujasniť, že koľko času a peňazí chceme do fotenia investovať. Človek si zvyčajne povie, že  chce zachytiť iba pár momentov a nepotrebuje nič komplikované, alebo na strane druhej je presvedčený, že ak si kúpi drahú zrkadlovku, tak to bude fotiť samé.  Toto je prvá veľká chyba, čím komplikovanejší a drahší fotoaparát, tak tým viac vedomostí k nemu treba a lacný krám sú vyhodené peniaze. Na rozdiel od bežných kompaktov drahá zrkadlovka  nemá automatiku a ani prednastavené režimy, je pre profesionálov a poloprofesionálov, kde už samotný výrobca ráta s tým, že uživateľ  si bude sám nastavovať hodnoty, nehovoriac o tom, že potrebujete viac objektívov.

Pre bežného človeka je tu niekoľko druhov kompaktov, ktoré sú skladné a bez väčšej námahy s nimi nafotíte všetko, čo potrebujete.

V reklamách sa dočítate, koľko má pixelov a aký má zoom, ale ani jedno z toho nie je tak podstatné, podstatná  je kvalita skla, jeho svetelnosť.  Tento najdôležitejší údaj nájdete na samotnom objektíve pod označením f . V zásade platí, že čím menšie číslo, tak tým lepší objektív. Kvalitné zoomové objetívy majú f 2,8, ktoré sa rastúcou ohniskovou vzdialenosťou buď minimálne, alebo vôbec nezvýši. O svetelnosti  by sa dala napísať jedna kniha, ale táto informácia vám pre začiatok stačí.

Prečo je to dôležité? Samotné fotenie je súhra expozičného času, clony a citlivosti (ISO) Hlavne pri kompaktoch sa zvyšujúcou citlivosťou znižuje kvalita fotografie a preto by ste mali mať istý limit, napríklad ISO 400, lebo pri väčšom by bol už ten šum na fotografii veľmi veľký.  V prípade, že máte nekvalitný objektív, tak to musíte pri horších svetelných podmienkach kompenzovať expozičným časom, ako aj citlivosťou, nehovoriac o tom, že tie lacnejšie zle zvládajú napríklad aj protisvetlo a podobne. Netreba zabúdať na to, že málokedy budete mať ideálne podmienky a fotoaparát so zlým, nekvalitným objektívom sú vyhodené peniaze.

Ďalšia zásadná chyba je používanie automatiky. Automatika je tá najhoršia možnosť, kompakty majú prednastavené režimy,  ako je krajinka, oslava, šport, nočné zábery a podobne a tie fungujú spolahlivo.  Často sa stretávam s otázkou, že prečo sa to nepodarilo, prečo to nešlo, mám zlý aparát?  Nie, zle si fotil! Aj na malých, vreckových kompaktoch treba nastaviť režim a ak sa dá, tak aj ISO a vtedy už máte šancu na úspech.

Dlhý a krátky expozičný čas, znie to jednoducho a netreba sa toho báť. Krátky čas používame na zachytenie pohybu a dlhší napríklad na hviezdy, alebo mesiac.  S jednou desatinou sekundy (1/10 na displeji) ťažko zachytíme pohyb, objekt bude beznádejne rozmazaný, je to taká klasická amatérska chyba.

Expozičný čas  treba zosúladiť s clonou. Pre zjednodušenie budem používať termín clonové číslo, lebo to sa vám zobrazuje na aparáte.  Clona funguje ako dúhovka ľudského oka. Ako to funguje? Čím menšie clonové číslo, tak tým bude rozostrenejšie pozadie a ak bude väčšie, napríklad  osem, tak bude všetko ostré, to sa používa napríklad pri krajinkách. Nebudem vás zaťažovať pojmom hĺbka  ostrosti, to sa môžete dočítať v odbornejších článkoch. Fotoaparáty majú okrem iného aj dva režimy, priorita času a priorita clony. Ak si nastavím expozičný čas, ktorý potrebujem, tak aparát mi doráta clonu a naopak, k vopred danému clonovému číslu mi doráta expozičný čas.

Na záver ešte jedna rada, veľa ľudí si myslí, že keď je krásne slnečno, tak sa aj dobre fotí. Je to mýtus, na ostrom poludňajšom slnku sa fotí najhoršie, hlavne v lete je ideálne skoro ráno a večer, volá sa to  zlatá hodinka, vtedy je ešte slabšia intenzita a dosiahnete najlepšie výsledky.